Aktuality

Vedecká kaviareň v Revúcej: Energetika budúcnosti

Vložil(a): A. Nozdrovická, 19.2.2019, videné 287-krát

Zhruba pred dvesto rokmi objavili ľudia pod zemou „energetickú špajzu“. Začali ju s chuťou vyjedať pričom radikálne stučneli (z približne jednej miliardy na dnešných sedem). V domnienke, že zásob vhodnej energie je dosť, zleniveli v hľadaní alternatív a venovali sa viac vlastnému komfortu. Špajza sa však postupne vyprázdňuje a následky nášho prejedania zanechávajú v okolí také silné stopy, že ak sa zavčasu nespamätáme a znova nezačneme usilovne pracovať, radikálnemu "chudnutiu" sa nevyhneme. Aj paradoxu spočívajúcom v našej úpornej snahe po rastúcom komforte, ktorá však zrejme vyústi do extrémnych environmentálnych problémov, sa bude venovať štvrtková vedecká kaviareň v Revúcej.

O energetike budúcnosti porozpráva Dr. Ing. František Simančík z Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV. Vedecká kaviareň v Revúcej sa koná vo štvrtok 21. februára od 17.30 h v zasadačke revúckeho domu kultúry. Organizátormi prednášky sú MsKS, Múzeum Prvého slovenského gymnázia a občianske združenie Quirinus.

Jej súčasťou budú aj praktické príklady, ktoré znázornia niektoré zaujímavé technické riešenia uskladňovania slnečnej energie vyvíjané na Slovensku a ktoré môžu prispieť k znižovaniu našej závislosti od fosílnych palív. (r)

Príloha

Témou vedeckej kaviarne v Revúcej je Energetika budúcnosti.