Aktuality

Finále IQ Olympiády

Vložil(a): S. Ščepán, 25.5.2018, videné 251-krát

V pondelok 28. mája sa od 9:00 do 14:00 uskutoční na Smolenickom zámku celoslovenské finále IQ olympiády. Je určená pre žiakov 5. - 9. ročníka ZŠ, resp. prímy až kvarty osemročných gymnázií. Cieľom IQ olympiády je identifikovať nadaných žiakov s nadpriemerným inteligenčným kvocientom. Žiaci v nej musia dokázať širokú škálu intelektových schopností, napríklad verbálne schopnosti, priestorovú orientáciu, praktickú inteligenciu, vrodenú logiku, kreativitu, pamäť či funkčnú gramotnosť.

Súťaž organizujú dobrovoľníci Mensa Slovensko (nezisková organizácia združujúca nadpriemerne inteligentných ľudí) v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied. Do finále postúpilo po dvoch výberových kolách zo 14612 prihlásených detí z celého Slovenska 60 najlepšie logicky mysliacich školákov.

Ako hovorí hlavná koordinátorka súťaže Daniela Metesová, žiakov súťaž veľmi nadchla, vyjadrili to aj v ankete po skončení každého regionálneho kola. Takýto druh súťaže, ktorá nepreveruje naučené vedomosti, ale logické myslenie, schopnosť pohotovo a správne reagovať, na Slovensku dlhodobo absentuje. Pričom logické myslenie nie je dôležité iba v exaktných vedách, ale aj v medicíne, v práve, u manažérov, v bežnom živote. (r)

 

 

 

 

Príloha

Pozvanka IQo2018.jpg