Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Stretnutie v Aule SAV v Bratislave.

Vedci sa chcú zo zahraničia vrátiť

22. 12. 2017 | zhliadnuté 1926-krát

V Aule Slovenskej akadémie vied v Bratislave sa v piatok 22. decembra stretli desiatky slovenských aj zahraničných vedcov, ktorí pôsobia na prestížnych zahraničných pracoviskách, alebo vedecky pracujú v domácich podmienkach. Akadémia vied zorganizovala spolu s platformou zijemvedu.sk predvianočné stretnutie, na ktorom sa diskutovalo ako vytvoriť podmienky vedcom na to, aby zo Slovenska neodchádzali a ako vytvoriť priestor tým, ktorí sa chcú vrátiť domov.

„Slovenská akadémia vied úspešne bojuje proti odlivu mozgov do zahraničia programom SASPRO. Ukázalo sa, že keď vieme mladým vytvoriť vhodné podmienky – finančné zabezpečenie, materiálne vybavenie a najmä slobodu v bádaní a možnosť vytvoriť si vlastný výskumný tím, mladí vedci sa vracajú, a to natrvalo,“ povedal predseda SAV prof. Pavol Šajgalík. Ďalej dodal, že SAV uvítala možnosti iniciatívy zijemvedu.sk a poskytla priestory a materiálne aj organizačné zabezpečenie stretnutia. „Slovensko potrebuje, aby sa mladí ľudia, ktorí dosiahli úspech v oblasti vedy v zahraničí, vrátili domov. Potrebujeme vedieť, za akých podmienok by boli ochotní vrátiť sa. Úlohou SAV je tlačiť na decíznu sféru, aby sa u nás tieto podmienky vytvorili,“ dodal prof. Pavol Šajgalík.

Ján Mihalík pôsobí na technickej univerzite v Lisabone a venuje sa problematike kontaminantov v ovzduší. Pôsobil v Česku a aj vo Francúzsku. „O návrat na Slovensko prejavujem dlhodobý záujem, ale zatiaľ som nenašiel vhodnú príležitosť. Jednoznačne môžem povedať, že platové podmienky sú dva až trikrát lepšie v krajinách, kde som pôsobil. Najmä v Portugalsku cítiť veľkú snahu integrovať sa do európskych výskumných projektov a dobehnúť straty spôsobené najmä finančnou krízou. Negatívom Portugalska je však veľmi odlišný administratívny systém napríklad v porovnaní s Českom a pomerne nejasné pracovné vzťahy.”

Mgr. Martin Venhart, PhD. je jadrový fyzik a v lete 2017 sa stal historicky najmladším členom predsedníctva SAV. Má za sebou niekoľko zahraničných výskumných pobytov, no vrátil sa a na Slovensku chce zostať. „Ja som sa vždy  chcel vrátiť domov, aj keď sa mi mnohí čudovali, že prečo, keď mám v zahraničí veľkú perspektívu. Mojou silnou motiváciou však bolo, urobiť niečo pre to, aby sme len nehovorili o tom, čo slovenská veda potrebuje, ale aby sme sa pričinili o to, že sa posunie dopredu, a to je úlohou mladej generácie vedcov.” (mh)