Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Na ceste k

Strojček na srdce, ktorý by dobíjalo telo

8. 9. 2017 | zhliadnuté 1344-krát

Kardiostimulátory už viac ako polstoročie zlepšujú kvalitu života pacientov, ktorí trpia pomalou frekvenciou tlkotu srdca. Strojček na srdce prináša množstvo výhod, no pacienti musia myslieť aj na jeho vybíjajúce sa baterky. Po určitom čase niekpoľkých rokov ich treba meniť, čo vyžaduje chirurgický zákrok. Vedci z Elektrotechnického ústavu SAV v spolupráci so Strojníckou fakultou STU vyvíjajú materiálový systém, ktorý by raz mohol v srdci fungovať ako „nekonečná baterka“.

„Nadviazali sme v tomto projekte na naše predchádzajúce skúsenosti  a pracujeme so špeciálnym materiálovým systémom nitrid gália, ktorý je konkurentom ku kremíkovej technológii. Keď sa takto vyvinutá baterka uloží do tela človeka, tak by sme ju mohli nabíjať nekonečne dlho ľudským potenciálom, ľudským pohybom. Jednoducho využijeme pohyb človeka, napríklad búšenie srdca, alebo aj dýchanie, teda pohyb bránice. Takýto pohyb neprestáva. Rozvibrovaním mikromechanickej časti by sa vytvárala a následne ukladala energia do zdroja napájania kardiostimulátora a docielili by sme, že baterka by sa už nemusela chirurgickým zákrokom pravidelne vymieňať,“ povedal Ing. Gabriel Vanko, PhD., z Elektrotechnického ústavu SAV.

Materiálový systém, ktorý vyvíjajú elektrotechnici je biokompatibilný. Dokáže sa prispôsobiť živému organizmu. Vedci vidia jeho budúcnosť v spojení so senzormi, ktoré by raz mohli vo vnútri tela monitorovať ľudské procesy, napríklad merať tlak.

„Sme otvorení v tejto oblasti užšej spolupráci s lekármi. V projekte sme mali zahrnutého chirurga, ktorý pracoval s kardiostimulátormi a pomáhal nám na úrovni konzultácií. Zatiaľ sme v úvodnej fáze, ešte sme sa nedostali k samotnému testovaniu na pacientoch,“ doplnil Gabriel Vanko. (mh)

Foto: Elektrotechnický ústav SAV