Aktuality

Zatmenie Slnka 20. marca uvidíme ako čiastočné

Vložil(a): F. Krpelan, 11.3.2015, videné 5208-krát

Výnimočnosť zatmenia

Jarná rovnodennosť v tomto roku pripadá na piatok 20. marca, keď krátko pred polnocou Slnko vystúpi nad nebeský rovník a začne kalendárna a astronomická jar. Zhodou okolností, práve v tento deň v dopoludňajších hodinách nastane zatmenie Slnka, ktoré bude na Slovensku viditeľné ako čiastočné (Obr. 1). Naposledy sme mali možnosť vidieť čiastočné zatmenie pred štyrmi rokmi 4. januára 2011 a na ďalšiu dobrú šancu budeme čakať dlhých sedem a pol roka.

 

Kde bude zatmenie pozorovateľné

Zatmenie bude pozorovateľné ako čiastočné z Európy, Severnej Afriky, Blízkeho Východu, Malej a Strednej Ázie, Ruska a Grónska. Pás úplného zatmenia (takzvaný pás totality) bude postupne prechádzať Severným Atlantikom južne od Islandu, ďalej cez Faerské ostrovy, Špicbergy, Severný ľadový oceán, Arktídu a skončí na Severnom póle. Najdlhšie potrvá úplné zatmenie v Nórskom mori východne od Islandu, kde Mesiac zakryje Slnko na 2 min 47 s a v tomto mieste bude mať pás totality šírku 463 km.

 

Čas a veľkosť zatmenia

Pre vybrané mestá sú časové údaje o zatmení uvedené v tabuľke v stredoeurópskom čase v tvare hod:min. Zatmenie u nás potrvá približne 2 hod 20 min a v najväčšej fáze budú zakryté približne dve tretiny priemeru slnečného disku, čo zodpovedá približne 60% jeho plochy.

 

Čiastočné zatmenie Slnka 20. marca 2015 (piatok)

 

Začiatok

Maximum

Koniec

Bratislava

9:38

10:47

11:58

Banská Bystrica

9:41

10:50

12:01

Poprad

9:43

10:52

12:03

Košice

9:44

10:53

12:04

 

 

Zatmenie na internete

Ďalšie doplňujúce obrazové materiály a animácie sú na webovej stránke noviniek Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici https://www.astro.sk/news/. Tam nájdete aj zoznam adries, na ktorých bude možné sledovať zatmenie on-line na internete v priamom prenose a program, ktorý Astronomický ústav pripravil pre verejnosť.     

 

Expedície za úplným zatmením

S vedeckým cieľom pozorovať slnečnú korónu počas úplné zatmenie Slnka odchádza na Špicbergy pracovník Astronomického ústavu SAV RNDr. Vojtech Rušin, DrSc. Ďalšia skupina pod vedením Mgr. Stanislava Kanianskeho z Hvezdárne v Banskej Bystrici si vybrala za cieľ Faerské ostrovy, kde chce pozorovať zatmenie a robiť aj jeho on-line prenos na internet.

 

 

Program Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici pre verejnosť

V prípade priaznivého počasia ponúka Astronomický ústav SAV verejnosti možnosť pozorovať čiastočné zatmenie Slnka 20. marca prenosnými astronomickými ďalekohľadmi umiestnenými pred hlavným vchodom do budovy v sprievode pracovníkov Astronomického ústavu. Pozorovanie spoluorganizuje Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV. Pozorovanie bude prebiehať v čase od 9:45 do 12:00. Vstup je bezplatný. Ďalšie informácie poskytne Július Koza, e-mail:     koza@astro.sk, tel.: 052 7879166.    

 

Kedy nastáva zatmenie Slnka

Zatmenie Slnka nastáva v čase okolo novu Mesiaca, keď sa Mesiac pri svojom orbitálnom pohybe okolo Zeme dostane do blízkosti spojnice Zem-Slnko. Vtedy tieň Mesiaca opíše na povrchu Zeme úzky pás, z ktorého je pozorovateľné úplné zatmenie. Z rozsiahlych oblastí okolo tohto pásu je zatmenia pozorovateľné iba ako čiastočné. Pri každom úplnom zatmení Slnka je možné pozorovať aj čiastočné. To však neplatí naopak. Čiastočné zatmenie nemusí mať úplnú fázu. V dlhodobom priemere nastávajú ročne spravidla dve zatmenia Slnka a dve zatmenia Mesiaca.

 

Minulé a budúce zatmenia Slnka

Ďalšie zatmenie Slnka nastane 13. septembra 2015 a bude pozorovateľné iba ako čiastočné z Južnej Afriky, Madagaskaru a Antarktídy. V nasledujúcich rokoch sa budú zatmenia Slnka Slovensku vyhýbať, pretože najbližšie u nás pozorovateľné zatmenie nastane až 10. júna 2021 . Bude opäť čiastočné a veľmi nevýrazné, pretože v jeho najväčšej fáze bude zakrytá iba jedna desatina priemeru slnečného disku, čo zodpovedá štyrom percentám jeho plochy. Až v ďalšom roku, a to 25. októbra 2022 sa opäť dočkáme výraznejšieho čiastočného zatmenia, kedy v najväčšej fáze budú zakryté štyri desatiny priemeru slnečného disku, čo zodpovedá 31% jeho plochy.

Z územia súčasného Slovenska bolo úplné zatmenie Slnka pozorovateľné naposledy 8. júla 1842. Pás viditeľnosti úplného zatmenia Slnka prechádzal blízko súčasných hraníc Slovenska naposledy 11. augusta 1999, kedy stačilo občanom Slovenska vycestovať do Maďarska, aby zatmenie uvideli.

Úplné zatmenie Slnka pozorovateľné zo severnej časti Slovenska nastane až v budúcom storočí 7. októbra 2135 a potrvá 3 min 18 s. Bratislava však bude mimo pásu totality. Na najbližšie úplne zatmenie trvajúce iba 30 s musí naše hlavné mesto čakať až do 16. mája 2227.

 

Mgr. Július Koza, PhD.

 

Astronomický ústav SAV, Tatranská Lomnica

Príloha

Čiastočné zatmenie Slnka 23. októbra 2014. Na disku je veľká skupina slnečných škvŕn. Autor: Dr Michael Bolte, University of California, Santa Cruz