Aktuality

Prezident SR vymenoval predsedu Slovenskej akadémie vied

Vložil(a): M. Španková, 15.1.2015, videné 1853-krát

 

Prezident Andrej Kiska dnes v Prezidentskom paláci odvolal z funkcie predsedu Slovenskej akadémie vied Jaromíra Pastoreka a na tento post vymenoval Pavla Šajgalíka.

 

Andrej Kiska v príhovore poďakoval Jaromírovi Pastorekovi za úsilie, ktoré vynaložil pre slovenskú vedu a výskum. Jeho nástupcovi zaželal na novom poste úspech a naplnenie zverenej dôvery.

 

Prezident SR zvýraznil dôležitosť vedy a výskumu pre budúcnosť Slovenska, pre jeho úspech a využívanie vnútorného potenciálu. V zmysle jeho osobných politických preferencií vzdelávania, vedy a výskumu hlava štátu potvrdila, že počas výkonu funkcie sa im naďalej bude prioritne venovať. Novému predsedovi Slovenskej akadémie vied zaželal veľa síl pri riadení najdôležitejšej vedeckej inštitúcie. Konštatoval tiež potrebu zlepšenia mena slovenskej vedy a výskumu doma i vo svete, čo sa podľa prezidentových slov nezaobíde „bez nadpriemerných výsledkov a užitočných objavov. Ak vaša práca bude viesť k zlepšeniu kvality života ľudí, verejnosť dokáže oveľa lepšie pochopiť zmysel investície do vedy a výskumu.“ Prezident SR v závere svojho príhovoru vyslovil želanie, aby  SAV bola príkladom modernej, efektívnej a pre krajinu prospešnej inštitúcie.

 

Novovymenovaný predseda Pavol Šajgalík v príhovore poďakoval za vyslovenú dôveru a deklaroval ambíciu, aby akadémia pod jeho vedením svojimi výsledkami presahovala Slovenskú republiku. Šajgalík pripomenul aj dôležitosť lokálneho akademického výskumu a „výsledky spoločenských a humanitných vied by sme mali cítiť na nás pri riešení vážnych problémov doma aj prostredníctvom Slovenskej akadémie vied.“

 

Na slávnostnom akte odvolania a vymenovania predsedu Slovenskej akadémie vied bol prítomný minister školstva Juraj Draxler, podpredseda parlamentného Výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Ľubomír Petrák a predseda Snemu Slovenskej akadémie vied Karol Marhold.  (Zdroj: www.prezident.sk, foto: Kancelária prezidenta SR)

 

 

Prof. RNDr. Pavol Šajgalík, DrSc., vyštudoval experimentálnu  fyziku na Prírodovedeckej fakulte bratislavskej Univerzity Komenského. V Slovenskej akadémii vied pracuje od roku 1979. Titul profesora dosiahol v roku 2004. Štrnásť rokov pôsobil na poste riaditeľa Ústavu anorganickej chémie SAV. V roku 2013 sa stal členom Predsedníctva SAV a  podpredsedom pre ekonomiku.  Je členom mnohých odborných komisií a absolvoval množstvo vedeckých pobytov v zahraničí (Taliansko, Nemecko, USA, Japonsko). Jeho vednou oblasťou je materiálový výskum, konštrukčná keramika, fázová transformácia a mikroštruktúra. Je držiteľom troch patentov a spoluautorom 13 vedeckých knižných publikácií. Získal mnohé prestížne ocenenia doma i v zahraničí.

 

Príloha

Prezident Andrej Kiska dnes v Prezidentskom paláci odvolal z funkcie predsedu Slovenskej akadémie vied Jaromíra Pastoreka a na tento post vymenoval Pavla Šajgalíka