Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prof. Ing. Norbert Szuttor, DrSc.

Zomrel akademik Norbert Szuttor

20. 1. 2014 | videné 1669-krát

Prof. Ing. Norbert Szuttor, DrSc., (*6. 11. 1928 – 10. 1. 2014), akademik SAV a ČSAV, sa narodil v Lednických Rovniach. Po skončení gymnázia v Rožňave a Strojníckej fakulty SVŠT v Bratislave, začal v roku 1953  svoju odbornú činnosť na Strojníckej fakulte VŠT v Košiciach. V roku 1957 obhájil na Fakulte strojní VŠB v Ostrave kandidátsku dizertačnú prácu v odbore banská mechanizácia. V roku 1961 ho vymenovali za docenta a v roku 1969 za riadneho profesora pre odbor stavba dopravných strojov. V rokoch 1956 až 1969 pôsobil na Katedre banskej mechanizácie a elektrifikácie na Baníckej fakulte VŠT v Košiciach postupne ako odborný asistent, zástupca docenta, docent a profesor. V rokoch 1969 až 1975 vykonával na tejto škole funkciu vedúceho Katedry dopravných strojov a manipulačných zariadení. Potom sa stal vedúcim Katedry žeriavov a dopravných zariadení Strojníckej fakulty VŠT v Košiciach.

Akademik Norbert Szuttor sa stal pracovníkom Ústavu mechaniky strojov SAV v Bratislave v roku 1975 a po odchode akademika Jána Gondu do dôchodku v roku 1977 sa stal jeho riaditeľom. V tejto funkcii pôsobil aj v integrovanom Ústave materiálov a mechaniky strojov SAV až do roku 1990. Titul DrSc. získal v roku 1978. Svoju aktívnu pracovnú činnosť ukončil na Fakulte špeciálneho inžinierstva na Žilinskej univerzite v Žiline, kde v rokoch 1994 až 2000 pôsobil vo funkcii univerzitného profesora.

 

Podstatná časť odbornej, pedagogickej  a vedecko-výskumnej činnosti akademika Norberta Szuttora je z oblasti riešenia problémov súvisiacich s dopravnou a manipulačnou technikou, stavbou dopravných strojov a zariadení s dôrazom na aplikovanú mechaniku.

O rozsiahlej odbornej a vedecko-výskumnej činnosti svedčí vyše 50 vedeckých  a odborných článkov, ako aj spoluúčasť na kolektívnych prácach najmä pri riešení konkrétnych úloh strojárskej praxe. Z iniciatívy akademika Norberta Szuttora vznikol prvý československý návrh elektronického zabezpečovacieho systému proti preťaženiu žeriavovej konštrukcie.

 Mimoriadnu pozornosť venoval rozvíjaniu stykov a spolupráce so strojárskou praxou. Jeho snahou bolo prispieť k ďalšiemu prehlbovaniu väzieb vedy a výskumu s výrobou a realizačnou sférou. Pod jeho vedením sa rozvíjali združené a realizačné pracoviská, čím sa vytvárali priaznivé podmienky na realizáciu výsledkov výskumu v praxi, prípadne overenie nových technológií v poloprevádzkových podmienkach.

Veľký dôraz kládol na odovzdávanie svojich skúseností mladším pracovníkom, najmä formou vedeckej výchovy. Pokladal za mimoriadne naliehavé doplniť kolektívy inžinierskych pracovníkov odborne a teoreticky hlbšie fundovanými odborníkmi v teórii a konštrukcii dopravných a manipulačných strojov. Významne prispel k výchove vedeckých pracovníkov v tejto oblasti tým, že pod jeho vedením obhájili viac ako dvadsiati pracovníci kandidátsku dizertačnú prácu.

Významnou časťou aktivity akademika Norberta Szuttora bola  aj jeho vedecko-organizačná a riadiaca činnosť. Na VŠT v Košiciach vykonával aj funkciu prodekana, dekana a prorektora (1959 až 1972). Počas pôsobenia v Bratislave bol aj členom Predsedníctva SAV (1976-1989) a Prezídia ČSAV (1988-1990), zástupcom vedeckého sekretára SAV, predsedom Vedeckého kolégia SAV pre technické vedy (1976-1990), členom Vedeckého kolégia ČSAV pre mechaniku a energetiku (1981-1990), predsedom a členom komisii pre obhajobu kandidátskych a doktorských dizertačných prác.

Jeho dlhoročná obetavá práca  pre rozvoj vedy a techniky  a jej riadenie bola ocenená  členstvami v akadémiách – člen korešpondent SAV (1977), člen korešpondent ČSAV (1981), akademik SAV (1982), akademik ČSAV (1988). Okrem toho bol členom viacerých vedeckých rád vysokých škôl a fakúlt, členom redakčných rád odborných časopisov, členom rozličných komisii ČSAV, SAV a iných rezortov.

Celoživotná práca akademika Norberta Szuttora bola ocenená viacerými vyznamenaniami. Je nositeľom Čestnej striebornej plakety ČSAV F. Křížika za zásluhy v technických vedách, čestnej zlatej plakety Aurela Stodolu za zásluhy v technických vedách, striebornej medaily SAV a čestných plakiet viacerých vysokých škôl doma a v zahraničí.       

V zosnulom strácame človeka ktorý celý svoj život venoval vede, výchove a vzdelávaniu a tým prispieval k rozvoju celej našej spoločnosti. Rozlúčili sme sa s ním v bratislavskom krematóriu 16. januára 2014.

 

Česť jeho pamiatke !

 

Ing. Karol Iždinský, CSc.