Odhalili pamätnú tabuľu prof. Hajkovi
Dôstojnou súčasťou vyvrcholenia osláv 50. výročia vzniku Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach bolo odhalenie pamätnej tabule prof. Vladimírovi Hajkovi , ktoré sa uskutočnilo 20. mája v areáli fakulty v Parku Angelinum.
Na slávnostnom akte sa zúčastnili predstavitelia univerzity na čele s rektorom prof. MUDr. Ladislavom Mirossayom, DrSc., bývalí rektori, dekani, z ktorých mnohí boli žiakmi prof. Hajka, jeho dlhoročný priateľ a spolupracovník v pozícii rektora spolupracujúcej Vysokej školy technickej v Košiciach (dnes Technickej univerzity) prof. Alojz Pažák. Prítomní boli taktiež viacerí pracovníci Slovenskej akadémie vied na čele s prof. Ing. Štefanom Lubym, DrSc.
Vladimír Hajko mal mimoriadne zásluhy na založení Prírodovedeckej fakulty UPJŠ, ako jej prvý dekan (v rokoch 1963-1969) jej dal pevný organizačný základ a vytýčil hlavné smery ďalšieho rozvoja, ktoré sú aktuálne dodnes. Dr. h. c. prof. RNDr. Vladimír Hajko pôsobil aj ako rektor Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (v rokoch 1969–1974) a následne sa stal predsedom Slovenskej akadémie vied, ktorú viedol do roku 1989. Zomrel 24. júla 2011 vo veku nedožitých 91 rokov.
Súčasťou slávnostného aktu boli aj spomienky profesorov Š. Lubyho a A. Fehera na dielo, život a prínos profesora Hajka. „Profesor Hajko patril medzi výrazné osobnosti slovenskej vedy a vysokého školstva. Bol pri budovaní a rozvoji nových inštitúcií, spoluvytváral ich smerovanie, podieľal sa na výchove celých generácií prírodovedcov a technikov, dláždil cestu rozvoja fyziky na Slovensku a tým sa nezmazateľne zapísal do jej histórie," uviedol riaditeľ Ústavu fyzikálnych vied UPJŠ v Košiciach prof. RNDr. Alexander Feher, DrSc. „Obraz profesora Vladimíra Hajka by nebol úplný, ak by sme ho chceli vidieť iba ako vysokoškolského učiteľa, vedca a manažéra vedy. Vladimír Hajko bol predovšetkým vzácny a skromný človek s citlivým prístupom k ľuďom, so schopnosťou získavať spoľahlivých priateľov a priaznivcov pre dobrú vec, nesmierne náročný voči sebe i spolupracovníkom, človek veľmi pedantný, pracovitý a tolerantný, človek so zmyslom pre jemný werichovský humor, človek s neopakovateľným šarmom. Profesor Hajko patril medzi výrazné osobnosti slovenskej vedy a vysokého školstva. Pečať jeho práce nesieme mnohí, ktorí mu vďačíme za úspechy a spoločenské postavenie, a ktorí svoju vlastnú vedeckú a pedagogickú životnú dráhu budovali na základoch vytvorených s jeho pomocou,“ povedal na záver svojho vystúpenia profesor Feher, ktorý bol žiakom prof. Hajka.
„Prírodovedecká fakulta UPJŠ patrí podľa kritérií Akreditačnej komisie SR aj Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry medzi dlhodobo najlepšie hodnotené fakulty na Slovensku. Taktiež patrí medzi najúspešnejšie, čo sa týka získavania grantových prostriedkov, počtu karentovaných publikácií a SCI citácií. Dosahuje veľmi vysokú úspešnosť aj pri získavaní a realizácií projektov zo štrukturálnych fondov, vďaka čomu na nej vznikli viaceré centrá excelentnosti a nové laboratóriá,“ dodal dekan fakulty doc. RNDr. Gabriel Semanišin, PhD.
O vynikajúcich organizačných schopnostiach prof. Vladimíra Hajka, o jeho nevyčerpateľnej tvorivej aktivite svedčí aj to, že bol pri vzniku Ústavu experimentálnej fyziky SAV, predovšetkým jej oddelenia magnetizmu v lone Prírodovedeckej fakulty. Týmto sa začala aj nová, veľmi perspektívna etapa rozvoja fyziky na východnom Slovensku v symbióze pracovísk Slovenskej akadémie vied a UPJŠ. Táto spolupráca je dodnes snáď najcharakteristickejšou črtou systému vedeckého bádania v Košiciach.
Text: Katarína Čižmáriková, foto: Rado Mlýnek a autorka