Inovatívna metóda miešania medi a síry
Zmiešaním medi a síry vznikajú nanokryštalické sulfidy medi. Aby to bolo možné, musia byť častice medi dostatočne jemné a mať špecifický tvar. Rovnako tak musí byť dodané určité množstvo energie a musí byť zabezpečený dobrý kontakt medzi reagujúci práškami. V ideálnom prípade tak môžeme špecifickou reakciou pripraviť viaceré sulfidy medi, napríklad kovelín CuS a digenit Cu1.8S, ktoré majú širokospektrálne využitie v konverzii energie, optoelektronike či v biomedicíne.
„Zistili sme, že uvedenú reakciu vieme uskutočniť aj bez použitia mlecích guličiek, t. j. do mlecej komory sa nasypú iba prášky medi a síry a intenzívnym miešaním, ktoré zabezpečí dobrý kontakt medzi reagentami, dôjde k efektívnej reakcii. Na to, aby to fungovalo, musí byť splnených niekoľko podmienok,“ uviedol Matej Baláž z Ústavu geotechniky SAV, v. v. i.
Miešanie musí byť dostatočne intenzívne a zaplnenie mlecej komory musí byť dostatočné, inak k reakcii nedochádza a prebieha graduálna reakcia. Tá má za následok fakt, že na stenách nádoby ostáva prevažne nezreagovaná meď a v strede nádoby skondenzuje prášok síry.
„Predstavená inovatívna metóda prípravy nanokryštalických sulfidov medi je veľmi jednoduchá a rýchla. Keďže pri nej nedochádza ku kontaktu s mlecými guličkami, je aj čistá. V neposlednom rade šetrí nielen čas, ale aj financie, pretože z procesného hľadiska nie je nutné využívať viaceré kroky prípravy,“ dodal Matej Baláž.
Na predstavený inovatívnu metódu prípravy nanokryštalických sulfidov medi je podaná národná (slovenská) patentová prihláška PP 50046-2024. Slovenská akadémia vied hľadá priemyselných partnerov pre licencovanie či predaj daného riešenia.
Spracovala: Monika Tináková
Ilustračná snímka: canva.com