Pripomíname si Svetový deň duševného zdravia
Dňa 10. októbra si pripomíname Svetový deň duševného zdravia, príležitosť, ktorá zvyšuje povedomie o duševnom zdraví – jednej z najviac zanedbávaných oblastí verejného zdravia. Tento deň bol prvýkrát ustanovený v roku 1992 Svetovou federáciou pre duševné zdravie v spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) a zameriava sa na zvyšovanie povedomia, odbúravanie stigmy a podporu investícií do služieb duševného zdravia po celom svete.
Globálna kríza duševného zdravia
Problémy s duševným zdravím trápia milióny ľudí na celom svete. 1 zo 4 ľudí počas svojho života zažije problémy s duševným zdravím, pričom tieto problémy môžu zahŕňať bežnejšie poruchy ako sú depresia, úzkosť či nespavosť, až po závažnejšie ochorenia, ako sú schizofrénia a bipolárna porucha. Napriek vysokému výskytu týchto ochorení, duševné zdravie zostáva jednou z najviac podfinancovaných oblastí zdravotnej starostlivosti.
Momentálne približne 1 miliarda ľudí žije s duševnou poruchou a milióny každoročne zomierajú v dôsledku týchto ochorení. Služby duševného zdravia sú pritom výrazne podfinancované - mnohé krajiny vynakladajú na duševné zdravie iba 2 % svojho rozpočtu na zdravotníctvo. Štúdie však ukazujú, že za každý 1 dolár investovaný do starostlivosti o duševné zdravie je návratnosť 5 dolárov vo forme zlepšeného zdravia a produktivity.
Význam Svetového dňa duševného zdravia
Každý rok má Svetový deň duševného zdravia konkrétnu tému, ktorá sa zameriava na kľúčové problémy duševného zdravia. V roku 2022 bola téma dňa "Duševné zdravie a pohoda pre všetkých ako globálna priorita", zdôrazňujúca potrebu zabezpečiť dostupnosť duševnej starostlivosti pre všetkých bez ohľadu na okolnosti. V roku 2023 sa pozornosť presunula na tému "Duševné zdravie je univerzálnym ľudským právom", ktorá vyvolala diskusiu o uznaní duševného zdravia ako základného práva pre každého.
Téma pre rok 2024 je zameraná na "Duševné zdravie na pracovisku" a poukazuje na kritický vzťah medzi pracovným prostredím a duševným zdravím. Vytváranie zdravého a podporného pracovného prostredia je kľúčové pre zlepšenie celkovej duševnej pohody. Zatiaľ čo nepriaznivé pracovné podmienky môžu zhoršovať problémy s duševným zdravím, pozitívne prostredie posilňuje nielen pohodu, ale aj produktivitu.
Zvyšovanie povedomia počas Svetového dňa duševného zdravia prispieva k zníženiu stigmy a zároveň povzbudzuje jednotlivcov, aby vyhľadali pomoc. Stigma stále mnohým ľuďom bráni hovoriť o svojich ťažkostiach alebo vyhľadávať starostlivosť. Takéto kampane normalizujú rozhovory o duševnom zdraví a snažia sa vytvoriť nové globálne riešenia.
Ako si udržať dobré duševné zdravie
- Aj keď nie všetkým problémom s duševným zdravím sa dá predísť, existuje niekoľko spôsobov, ako si chrániť duševnú pohodu. Pár stratégii, ktoré môžu pomôcť:
- Hovorme o svojich pocitoch: Spracovanie emócií prostredníctvom rozprávania môže pomôcť znížiť pocity preťaženia. Či už hovoríme s blízkou osobou alebo s odborníkom, rozprávanie je prvým a častokrát najdôležitejším krokom k pevnému duševnému zdraviu.
- Zostaňme aktívni: Fyzická aktivita má pozitívny vplyv na duševné zdravie. Pravidelné cvičenie zlepšuje spánok, zvyšuje koncentráciu, podporuje pozitívny sebaobraz a pomáha zvládať stres a úzkosť.
- Zostaňme v kontakte: Sociálne kontakty s rodinou, priateľmi a komunitou hrajú kľúčovú úlohu pri udržiavaní duševného zdravia. Pestovanie kontaktov pomáha predchádzať izolácii, ktorá je významným rizikovým faktorom pre duševné problémy.
- Vyhľadajme pomoc: Ak máte problémy, neváhajte požiadať o podporu rodinu a priateľov. Ak to nestačí, obráťte sa na odborníka na duševné zdravie, ktorý môže poskytnúť potrebné nástroje a vedenie.
Spracoval: Alexander Loziak, Spoločenskovedný ústav CSPV SAV, v. v. i.
Ilustračné foto: unsplash.com/Alex Ivashenko