Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Ilustračná snímka

Opustil nás Mgr. art. Ladislav Kačic, PhD.

21. 8. 2024 | videné 778-krát

V pondelok 19. augusta 2024 nás vo veku 73 rokov po dlhej chorobe navždy opustil dlhoročný vedecký pracovník Slavistického ústavu Jána Stanislava SAV, v. v. i., Mgr. art. Ladislav Kačic, PhD. Posledná rozlúčka so zosnulým sa uskutoční v utorok 27. augusta o 11.00 hodine v Kostole zvestovania Pána na Františkánskom námestí 1 v Bratislave.

Ladislav Kačic sa narodil 27. Mája 1951 v Novom Meste nad Váhom. Po ukončení štúdia hudobnej histórie na VŠMU v Bratislave pôsobil vo vydavateľstve Opus, v Ústave hudobnej vedy SAV a od 1. apríla 1997 až do odchodu do dôchodku pracoval v Slavistickom ústave Jána Stanislava SAV, v. v. i. Zároveň pôsobil ako vysokoškolský pedagóg na Hudobnej a tanečnej fakulte VŠMU v Bratislave.

Vo svojej vedeckej práci sa venoval základnému výskumu hudobnej kultúry 17. a 18. storočia v strednej Európe s dôrazom na hudobno-historické pramene z územia dnešného Slovenska. Dôraz kládol najmä na hudobnú kultúru rehoľných spoločenstiev františkánov, jezuitov a piaristov, ako aj dejiny barokovej hudby. Je autorom syntetizujúcej hudobno-historiografickej monografie Dejiny hudby III. Barok (2008; česky 2009) venovanej dejinám barokovej hudby krajín strednej a východnej Európy, v ktorej dejiny slovenskej hudby začlenil do kontextu celoeurópskej hudobnej histórie. Ladislav Kačic je autorom vyše 100 vedeckých štúdií a knižných monografií, napr. P. Gaudentius Dettelbach OFM (1739 – 1818) Leben und Werk (1998), editorom a autorom pramenno-kritických notových edícií, napr. P. Georgius Zrunek OFM: Missa I pro Festis Natalitiis (ex Harmonia pastoralis) (1993), P. Pantaleon Roškovský OFM: Vesperae bachanales (1994), Organová hudba na Slovensku v 17. a 18. storočia (1996), Pestrý zborník (Tabulatura Miscellanea) (2005), P. Petrus Peťko a Sancto Martino SP Missa ex G Jesuli Nati (Vianočná omša G dur) (2009) a Joseph UmstattConcertino per violino (2013). Ako odborný garant sa podieľal na príprave zvukových nahrávok slovenskej a európskej hudby 17. a 18. storočia. Bol členom domácich a medzinárodných vedeckých organizácií – členom predstavenstva Slovenskej muzikologickej asociácie, členom prezídia Johann-Joseph-Fux-Gesellschaft so sídlom v Grazi a členom Internationale Arbeitsgemeinschaft für Hymnologie. Za svoju prácu získal viacero významných ocenení, napr. Cenu Jozefa Kresánka za mimoriadny prínos k výskumu hudby baroka na Slovensku (1990), Cenu Fra Angelica za dlhodobý výskum hudby reholí na Slovensku (2009). Slovenská akadémia vied ocenila jeho vedeckú prácu v roku 2011 Čestnou plaketou Ľ. Štúra SAV.

Pre svoju odbornosť, ľudskosť a láskavosť zostane Laco navždy v našich pamätiach a srdciach.

Česť jeho pamiatke!

 

Text: Slavistický ústav Jána Stanislava SAV, v. v. i.

Súvisiace články