Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Zaplnená Aula SAV pri prednáške nositeľa Nobelovej ceny Michela Mayora

Skončil sa STARMUS 2024, veľký festival vedy, hudby a umenia

20. 5. 2024 | videné 850-krát

V piatok sa v Bratislave skončil veľkolepý festival vedy, hudby a umenia STARMUS. Priniesol týždeň plný hviezd – vedeckého aj hudobného neba, zaujímavých prednášok a krásnych posolstiev spojených najmä s nádejou, že „o päť minút 12“ pre našu planétu ešte nie je neskoro.

Slovenská akadémia vied, partner podujatia, privítala na svojej pôde – v Aule SAV v areáli na bratislavskej Patrónke – štyri významné vedecké osobnosti. Každá iná, každá s inou vedeckou charizmou, vtipom či nadhľadom, no všetky s jedným ústredným posolstvom, že stále existuje nádej na záchranu Zeme. Postupne vystúpili so svojimi prednáškami Bernard Scholkopf, nemecký počítačový vedec, expert v oblasti strojového učenia, najmä metód jadra a kauzality. V stredu sa predstavila klimatologička Maureen Raymo, ktorá sa vo svojom výskume zameriava na históriu a príčiny klimatických zmien v minulosti vrátane pochopenia dôsledkov klimatických zmien na budúcu stabilitu morskej hladiny a ľadovcov. Najväčší záujem bol o štvrtkovú prednášku astrofyzika Michela Mayora, a niet sa prečo diviť, išlo o nositeľa Nobelovej ceny aj za objav prvej exoplanéty. STARMUS prednášky v Aule SAV ukončil v piatok Chris Rapley, ktorý okrem iného viedol viaceré významné britské inštitúcie, bol napríklad aj riaditeľom Britského antarktického prieskumu, výkonným riaditeľom Medzinárodného programu pre geosféru a biosféru na Kráľovskej švédskej akadémii vied v Štokholme a  v súčasnosti sa venuje komunikácii v oblasti vedy o klíme (jeho prezentáciu nájdete na tomto linku).

SAV sa do festivalu STARMUS zapojila aj v rámci STARMUS Science Campu, ktorý sa konal na bratislavskom Hlavnom námestí. V stánku akadémie prezentovali výsledky svojej výskumnej činnosti Ústav geotechniky SAV, v. v. i.,  Ústav materiálov a mechaniky strojov SAV, v. v. i.,  Ústav experimentálnej fyziky SAV, v. v. i., ktorý predvedie experimenty z oblasti fyziky nízkych teplôt, biofyziky a fyziky vákua; Centrum biológie rastlín a biodiverzity SAV, v. v. i., a Chemický ústav SAV, v. v. i. Vedcami SAV ožilo aj pódium – návštevníci si mohli naživo vypočuť (a vidieť) nahrávanie Vedckého podcastu SAV o materiáloch budúcnosti s riaditeľom CEMEA – Centra pre využitie pokročilých materiálov SAV, v. v. i., Miroslavom Hnatkom. Nemenej zaujímavá bola dynamická prednáška neurovedca Tomáša Hromádku z Neuroimunologického ústavu SAV, v. v. i., o umelej a prirodzenej inteligencii.

STARMUS festival v Tipos Aréne priniesol vystúpenia desiatok špičkových svetových osobností, z ktorých mnohí zožali tzv. standing ovation už len vyslovením ich mena. Potlesk a skandovanie, aké aréna zažíva pri hudobníkoch alebo výnimočných športových výkonoch, tu sprevádzali Jane Godallovú, najväčšiu svetovú autoritou v oblasti výskumu šimpanzov. Jej výskum a písanie priniesli a prinášajú prevratné zmeny vo vedeckom myslení o evolúcii človeka, ale aj ďalších vedcov.

V stredu na slávnostnom galavečere vyhlásili držiteľov Ceny Stephena Hawkinga – ocenenie si osobne prevzali hudobníčka Laurie Anderson, oceánografka Sylvia Earle a „online“ autor prírodopisných filmov David Attenborough a filmár Christopher Nolan.

V neposlednom rade to bol aj festival hudobných hviezd – s tou najjagavejšou astrofyzikom, gitaristom a zakladajúcim členom skupiny QUEEN sirom Brianom Mayom, ktorý je zároveň aj zakladateľom podujatia STARMUS. Samozrejme, nemôžeme nespomenúť otvárací megakoncert Jeana Michela Jarra. Medzi týmito hudobnýcmi „esami" sa určite nestratili ani Slovenská filharmónia, Bratislavský chlapčenský zbor a Detský a dievčenský spevácky zbor Slovenského rozhlasu. Tí si užili obrovský aplauz aj od publika slovenských základných škôl, ktorým bol venovaný štvrtkový program.

A teraz už len naplniť nádeje a slová, ktorým sme od nedeľného večera 12. mája až do piatka 17. mája 2024 v Bratislave tak nadšene tlieskali.

Fotogaléria

Podujatie STARMUS 2024 v Bratislave sa uskutočnilo vďaka spoločnosti ESET.

 

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Foto: Katarína Gáliková, Martin Bystriansky

Súvisiace články