Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Ústav svetovej literatúry SAV, v. v. i., pozýva na hosťovskú prednášku Zsolta Czigányika

Pozvánka na hosťovskú prednášku Zsolta Czigányika

23. 4. 2024 | videné 337-krát

Ústav svetovej literatúry SAV, v. v. i., pozýva na hosťovskú prednášku Zsolta Czigányika (Univerzita Eötvösa Loránda, Budapešť) s názvom Utopia in Central Europe. Uskutoční sa v stredu 24. apríla 2024 o 14.00 hod.

Prednáška bude v zasadacej miestnosti Ústavu svetovej literatúry SAV, v. v. i., a zároveň online a bude v angličtine/guest lecture and discussion in English.

Link na pripojenie cez Zoom
Meeting ID: 861 2883 6042
Passcode: 305063

Utópia sa nachádza v priestore nikoho medzi literatúrou, sociálnou filozofiou a spoločenskými vedami, kde sa prelínajú literárne a sociopolitické faktory. Podľa historika Pétera Hanáka je stredná Európa regiónom, kde sa realita a utópia odjakživa miešali.

Zsolt Czigányik bude vo svojej prezentácii skúmať oba koncepty: ako utopické literárne diela odrážajú spoločenskú a politickú realitu a ako bol tento žáner, ktorý vznikol v západnej Európe, prijatý a rozvíjaný v našom regióne. Na základe vlastného výskumu anglickej a maďarskej utopickej literatúry v stručnosti načrtne, ako rozumie pojmu utópia a neustále sa meniacemu označeniu stredná Európa ako priestoru na pomedzí Východu a Západu. Zároveň predstaví projekt, ktorý vedie v rámci výskumného tímu Democracy in East Central European utopianism (Demokracia v utopizme stredovýchodnej Európy) a ktorého cieľom je zadefinovať špecifické črty stredoeurópskej utópie ako napríklad jej národný charakter.

Ide o bežiaci projekt, takže prednášajúci uvíta od kolegýň a kolegov zo Slovenskej akadémie vied spätnú väzbu.

Viac informácií o autorovi

 

Zdroj a foto: Ústav svetovej literatúry SAV, v. v. i.

Súvisiace články