Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Pozvánka na popularizačnú prednášku v Lučenci

Predvianočná prednáška v Lučenci bude o mede

15. 12. 2023 | videné 587-krát

Cyklus popularizačných prednášok vedcov a vedkýň SAV s názvom Vivat Scientia! Nech žije veda! uzatvára rok 2023 vystúpením doktorky Marcely Bučekovej z Ústavu molekulárnej biológie SAV, v. v. i. V utorok 19. decembra 2023 o 17.00 hod. v Mestskom múzeu na Radnici v Lučenci odznie prednáška s názvom Včely vedcom, vedci ľuďom.

Doktorka Marcela Bučeková, je vedecká pracovníčka Laboratória apidológie a apiterapie na Ústave molekulárnej biológie SAV, v. v. i. Výskumu biologických aktivít medu sa venuje od svojho magisterského štúdia, po ktorom pokračovala v štúdiu imunomodulačných účinkov medu a včelej kašičky v procese hojenia rán v rámci doktorandského štúdia v odbore molekulárna biológia. Je spoluzakladateľkou projektu „Medové laboratórium".

Po obhajobe dizertačnej práce pracovala na prestížnej univerzite v Singapure - National University of Singapore, kde sa venovala vektorom prenášaným vírusom. V roku 2018 získala ocenenie Študentská osobnosť Slovenska 2017/2018 v kategórií prírodné vedy a chémia. Za svoje úspechy vo výskume získala podporný fond Štefana Schwarza.

Okrem vedeckej publikačnej aktivity sa venuje aj popularizačným aktivitám. Momentálne je vďaka podpore Akcia Slovensko-Rakúsko na niekoľko mesačnom výskumnom pobyte na Viedenskej medicínskej univerzite na oddelení dermatológie.

Jej prednáša v Lučenci bude o tom, ako si med obhájil svoje miesto v súčasnej modernej medicíne, ako nás v ére antibiotickej rezistencie stále prekvapuje svojimi antibakteriálnymi vlastnosťami, ale aj o tom, či patria včely do mesta.

Srdečne Vás pozývame!

Podujatie na Facebook-u

 

Spracovala: Katarína Gáliková

Foto: Martin Bystriansky

Plagát: Dávid Koronczi

 

Súvisiace články