Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Pozvánka na košickú vedeckú kaviareň

Košická vedecká kaviareň bude o vede, ktorá zmenila kultúru

26. 6. 2023 | videné 484-krát

Organizátori košických vedeckých kaviarní pozývajú 28. júna 2023 o 18.00 hod., na júnovú vedeckú kaviareň O vede, ktorá zmenila kultúru. Hovoriť sa bude najmä o tom, čo spája umenie a vedu. Hosťom podujatia, ktoré sa koná v košickej Tabačke – malej kinosále, bude doc. PaedDr. Mgr. art. Boris Vaitovič, ArtD., ktorý je okrem iného vedúcim Katedry výtvarných umení a intermédií na Technickej univerzite v Košiciach.

Umenie a veda sú dva fenomény, ktoré majú k sebe veľmi blízko a v mnohom sa prekrývajú (spomeňme si napríklad na Alberta Einsteina s husľami). Aj umenie, aj veda sú o kreativite, slobode myslenia, búraní hraníc či snahe vysvetliť neznáme. V histórii je veľa príkladov, ako veda ovplyvňovala umenie a naopak, ako bolo umenie inšpiráciou pre vedu. Boris Vaitovič vie o vzťahu umenia a vedy veľa, a to nielen akademicky, ale aj z vlastnej skúsenosti.

Boris Vaitovič je „kreatívny polyhistor“ – maliar, grafik, muzikant, učiteľ, tútor, podnikateľ, programátor, amatérsky fyzik, biológ, technik, organizátor, popularizátor, aktivista... Je známy doma, ale aj v zahraničí. Mnohí už určite videli jeho umelecké multimediálne inštalácie počas košických Bielych nocí alebo iných podujatí, a pritom možno ani netušili, kto je ich autorom. Vo svojich výskumoch kombinuje prepracovanú a často rafinovanú techniku s pôsobivým umeleckým prejavom a vždy s nejakým humanitným alebo ekologickým odkazom.

Príďte, opäť neoľutujete.
 

Spracoval: Ján Gálik, Neurobiologický ústav BMC SAV, v. v. i.

 

 

Súvisiace články