Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

J. E. Evgenija Ilieva a predseda SAV Pavol Šajgalík

Predseda SAV prijal novú veľvyslankyňu Severného Macedónska v SR J. E. Evgeniju Ilievu

23. 2. 2023 | videné 675-krát

Vo štvrtok 23. februára 2023 prijal predseda SAV prof. Pavol Šajgalík novú veľvyslankyňu Severného Macedónska v SR J. E. Evgeniju Ilievu, ktorá do tejto pozície vymenovali koncom roka 2022. Pôsobí v priestoroch novootvoreného veľvyslanectva Severného Macedónska v Bratislave. Stretnutia sa zúčastnil aj člen Predsedníctva SAV MUDr. Mgr. Tomáš Hromádka, PhD.

Úvodom stretnutia predseda SAV prof. Pavol Šajgalík v krátkosti predstavil štruktúru, činnosť a spôsob financovania SAV. Zdôraznil, že ústavy SAV spolu s macedónskymi partnerskými inštitúciami sú riešiteľmi 33 multilaterálnych projektov (COST, Horizont 2020).

Úsilím diplomatky je zviditeľnenie Severného Macedónska, ktoré je kandidátskou krajinou pre vstup do EÚ. Evgenija Ilieva sa zaujímala o nadviazanie bilaterálnej spolupráce medzi SAV a Macedónskou akadémiou vied a umení a možnosti pôsobenia pre severomacedónských študentov a vedeckých pracovníkov v SAV a iných slovenských vzdelávacích inštitúciách. Predseda SAV predstavil programy SASPRO a IMPULZ, v rámci ktorých sa môžu zahraniční štipendisti uchádzať o pracovné pobyty v SAV na 12 až 36 mesiacov.

 

Text: Lucia Kürthiová, OMS SAV

Foto: Katarína Gáliková

Súvisiace články