Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Svoje majstrovstvo na Novoročnom koncerte SAV v Košiciach predviedol svetovo uznávaný klavirista Ladislav Fančovič

Novoročný koncert SAV v Košiciach

23. 1. 2023 | videné 730-krát

Príchod nového roka je v Košiciach tradičnou príležitosťou pre spojenie akademickej a umeleckej obce. Vo štvrtok 19. januára 2023 sa na pôde Štátnej filharmónie uskutočnil už 23. novoročný koncert SAV. Svoje majstrovstvo predviedol svetovo uznávaný klavirista Ladislav Fančovič. Orchester dirigoval hlavný hosťujúci dirigent Štátnej filharmónie v Košiciach Zbyněk Müller.

Pozvanie na Novoročný koncert SAV v Košiciach prijali aj rektor Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach prof. Pavol Sovák, rektor Technickej univerzity v Košiciach doktor Stanislav Kmeť aj starosta mestskej časti Košice-Sever František Ténai. Spoločne s Predsedníctvom SAV, riaditeľmi a zamestnancami košických pracovísk SAV a ich rodinnými príslušníkmi si vypočuli diela Ľudovíta Rajtera, Zoltána Kodálya, Bélu Bartóka a  Ernesta Dohnányiho.

Bratislavský rodák Ernő Dohnányi bol jedným z najvýznamnejších klaviristov svojej doby a významne prispel k neskororomantickému klavírnemu repertoáru v rôznych skladbách, najmä v šiestich Koncertných etudách z roku 1916. Dohnányi bol všestranný skladateľ, jeho hudba sa do značnej miery hlási k romantizujúcemu idiómu a hoci využíval prvky maďarskej ľudovej hudby, jeho hudobný jazyk voľne vychádza z brahmsovskej estetiky. Súčasťou programu novoročného koncertu bol aj Dohnányiho Klavírny koncert č. 1 op. 5. Výkon špičkového predstaviteľa klavírneho interpretačného umenia Ladislava Fančoviča publikum ocenilo standing ovation.

Večer pokračoval posedením v srdečnom duchu. V úvode sa prítomným prihovoril podpredseda SAV pre 1. oddelenie vied doktor Martin Venhart, ktorý pripomenul pandemické časy, obmedzujúce aj stretnutia a slávnosti tohto druhu. „Keď sa už ukazovalo svetlo na konci tohto pandemického tunela, tak 24. februára minulého roka sme sa zobudili to niečoho úplne nového. Videli sme tie strašné obrázky z Buče, Mariupoľa, Chersonu a stretli sme sa s niečím, čo sme dlho v Európe nepoznali. Zaželajme si preto v tomto novom roku najmä veľa šťastia pre každého, ale želajme si aj to, aby sa do Európy vrátil mier, aby sa vrátil v tých prijateľných podmienkach, aby to nebol mier, ktorý založí predpoklady pre ďalšiu vojnu,“ povedal M. Venhart.

Niekoľko slov pridal aj spoluorganizátor podujatia doktor Branislav Peťko, ktorý vyzdvihol dlhoročnú spoluprácu so Štátnou filharmóniou Košice a  jej dlhoročným riaditeľom Štefanom Kleinom. Ocenil tiež spoluprácu s jeho nástupkyňou, generálnou riaditeľkou Luciou Potokárovou, ktorá nadviazala na tradíciu novoročných koncertov SAV a vďaka nej úspešne pokračuje. Zároveň prítomných pozval na pripravovaný júnový koncert z cyklu Mladí mladým – umelci vedcom.

 

Text a foto: Katarína Gáliková

Súvisiace články