S poradcom predsedu vlády SR Eduardom Burašom o pomoci Ukrajine
Štvrtok 24. február 2022 sa zapíše do dejín novodobej histórie už navždy ako deň ruskej invázie na Ukrajinu. V tento deň bolo porušené medzinárodné právo. Išlo o akt agresie voči suverénnemu štátu a porušeniu základných noriem a princípov medzinárodného spoločenstva. Je to prvý deň od konca druhej svetovej vojny, keď je ohrozený európsky mier, geopolitická stabilita a hodnoty súčasnej spoločnosti. O súčasnej situácii na Ukrajine sme hovorili s poradcom predsedu vlády SR pre cezhraničnú spoluprácu Eduardom Burašom, ktorý organizuje a koordinuje humanitárnu pomoc smerujúcu na Ukrajinu.
Inváziu odsúdili známe osobnosti spoločenského života, inštitúcie (napr. SAV, SHS, Slovenské združenie pre politické vedy), politická reprezentácia Slovenska ako aj lídri EÚ, NATO a ostatných krajín. Centrum spoločenských a psychologických vied SAV, v. v. i., sa k týmto vyjadreniam pridáva a solidárne stojí za ľuďmi na Ukrajine, ako aj za kolegami a kolegyňami, ktorých na Ukrajine má a s ktorými dlhodobo, resp. v rámci aktuálne riešených projektov úzko spolupracujeme:
- Ústav dejín Ukrajiny Národnej akadémie vied Ukrajiny v Kyjeve (Institute of History of Ukraine National Academy of Sciences of Ukraine)
- Užhorodská národná univerzita (Uzhhorod National University)
- Mesto Užhorod – Odbor medzinárodnej spolupráce a inovácií Užhorodskej mestskej rady
- Mesto Charkov – Odbor medzinárodnej spolupráce Charkovskej mestskej rady
- Národná Ekonomická Univerzita Simona Kuznetsa v Charkove (Simon Kuznets Kharkiv National University of Economics )
- Národná technická univerzita, Charkovský polytechnický inštitút (the National Technical University "Kharkiv Polytechnic Institute")
- Charkovská národná univerzita (V. N. Karazin Kharkiv National University)
Ako vnímate situáciu, ktorá vypukla na Ukrajine?
Veľmi zle, pretože tam eskaluje napätie. Je to eskalácia vojnového konfliktu, ktorý sa začal v roku 2014 a myslím si, že teraz aj viacerí konštatujú, že sa tomu nevenovala pozornosť. Výsledkom je, že Putin nás ťahal asi desať rokov za nos. Zhromažďoval vojská pri hraniciach a obhajoval to tým, že sú to manévre, ktoré sa konajú v jeho krajine, a výsledkom je, že Ukrajine, ktorej Rusko garantovalo bezpečnosť, územnú celistvosť, jej hranice, podpisom budapeštianskeho memoranda pokoj, za čo sa Ukrajina vzdala jadrových zbraní, tak v tejto chvíli je Ukrajina napadnutá a dokonca jej hrozí práve jadrová pohotovosť, ktorú Putin vyhlásil. Takže je to tragické. Ľudské životy sú nenahraditeľné, lebo viete postaviť most, opraviť budovu, dať novú cestu, ale neviete dať človeku život, ktorý bezbranne čaká doma a padne na neho bomba. Máme 21. storočie. Nikoho to neospravedlňuje. Je to smutné a tragické. Je to exodus ľudí, ktorí musia opustiť svoje domovy, a najsmutnejšie na tom je, že deti odchádzajú od svojich otcov, muži od svojich žien a nevedia, či sa ešte uvidia.
Kedy ste boli poslednýkrát na Ukrajine?
Včera (rozhovor bol robený 2. marca – pozn. aut.). Včera sme odniesli 18 ton potravinovej pomoci. Plienky pre deti, hygienické potreby, zdravotnícke potreby, šošovicu, múku, cukor, olej, mlieko. Všetko, čo potrebuje ukrajinská strana.
Vypočujte si celý rozhovor, v ktorom sa ďalej dozviete:
- Ako vnímajú situáciu na Ukrajine jej obyvatelia a či boli na vojnu pripravení.
- Prečo sa Ukrajinci žijúci v zahraničí vracajú do svojej domoviny?
- Ako a kde môžu Slováci pomôcť Ukrajine?
Práve v týchto dňoch sa ukazuje, ako je dôležité kritické myslenie, pochopenie historických súvislostí, ako aj súčasného sveta. „Toto nie je koniec. Nie je to začiatok konca. Je to len koniec začiatku." Dúfajme preto, že slová Winstona Churchilla nebudú v tomto prípade naplnené a verme, že 24. február 2022 bude vnímaný ako začiatok vierolomného útoku na Ukrajinu, ktorý však nezlomil vôľu jej občanov, žiť v slobodnej, nezávislej a demokratickej krajine, ale naopak, znamenal koniec agresie.
Celý rozhovor s poradcom predsedu vlády SR pre cezhraničnú spoluprácu Eduardom Burašom
Spracovala: Klára Kohoutová, CSPV SAV, v. v. i.