Mainstreamová psychológia nedokáže zachytiť ľudskú subjektivitu v jej komplexnosti
Kniha podáva kritiku schopnosti mainstreamovej psychológie vypovedať o človeku v jeho komplexnosti a kontextovej ukotvenosti vo všetkých aspektoch ľudského bytia. Stotožňujúc sa s konceptualizáciou psychológie druhého rádu Browna a Stennera (2009), kniha nastoľuje tézu novej ontológie pre psychologické poznanie – ontológie ľudskej subjektivity. Prezentuje ľudskú subjektivitu v jej rozmanitých figuráciách, využívajúc psychologické poznatky z výskumov, na ktorých autor participoval v oblasti hodnôt, politického správania, sexuality, intimity, noriem, či rodu. Publikácia tiež ponúka prehľad inovatívnych metodologických postupov pre psychologické poznávanie ľudskej subjektivity v konkrétnych ilustráciách:
Q-metodológie, analýz diskurzu, epistemologickej triangulácie aj progresívnych postupov ako sú paradigma pozitívnej deviácie, psychoterapia vo vzťahu k subjektivite, ale aj postup od asambláží k predikciám - dizajnové myslenie, teória systémov a dynamické modelovanie. Úvahy o ľudskej subjektivite uzatvára diskusia o možnosti využitia konceptualizácie ohnísk hraničnosti a aktérstva v psychológii.
Ústav výskumu sociálnej komunikácie SAV, v. v. i.
Riešiteľ: Gabriel Bianchi
Projekty: APVV-18-0303, VEGA č. 2/0035/21
- BIANCHI, Gabriel. Figurations of Human Subjectivity: A Contribution to Second-Order Psychology. 1. vydanie. Palgrave Macmillan, 2022. 146 s. Dostupné na: https://doi.org/10.1007/978-3-031-19189-3. ISBN 978-3-031-19188-6.