Diverzita rastlín bukových lesov je ovplyvnená konkurenciou o zdroje nielen v nadzemnej, ale i podzemnej vrstve
Štúdium diverzity rastlín pozdĺž výškového gradientu je dlhodobo predmetom záujmu vedeckej komunity. Odozva druhovej bohatosti v študovaných monodominantých bukových lesoch má obrátený unimodálny priebeh a najnižšie hodnoty nachádzame v strednej časti výškového gradientu. Naša štúdia vplyvu faktorov prostredia a dendrometrických charakteristík porastov buka poukázala na silnú kompetíciu o zdroje – konkurenciu drevín a bylín v nadzemnej i podzemnej vrstve. Výrazný vplyv na rastlinnú diverzitu mali kvantita jemných koreňov buka, svetlo v podraste, pôdny dusík a pomer uhlík/dusík, ale aj vzťah medzi jemnými koreňmi buka a povrchovou skeletnatosťou, či štruktúra porastu drevín. Práve biomasa jemných koreňov sa ukázala ako najvýznamnejší prediktor druhovej bohatosti rastlín. Náš výskum je jedinečný v tom, že potvrdil významnú úlohu jemných koreňov buka v konkurenčnom boji o živiny v pôde, a že súťaž o pôdne zdroje je tak hlavnou hybnou silou diverzity rastlinných druhov v obhospodarovaných bukových lesoch. Maximalizácia rastu buka v optimálnych podmienkach tak môže ísť na úkor bohatosti rastlín v podraste.
Centrum biológie rastlín a biodiverzity SAV, v. v. i. , Botanický ústav
Riešitelia: HRIVNÁK, Richard- SVITKOVÁ, Ivana - HEGEDÜŠOVÁ VANTAROVÁ, Katarína - SENKO, Dušan - VALACHOVIČ, Milan a ďalší
Projekty: VEGA 1/0009/16: Druhová bohatosť synúzie vyšších rastlín bukových lesov pozdĺž výškového gradientu
- HRIVNÁK, Richard - BOŠEĽA, Michal - SLEZÁK, Michal - LUKAC, Martin - SVITKOVÁ, Ivana - GIZELA, Jaroslav - HEGEDÜŠOVÁ VANTAROVÁ, Katarína - HRIVNÁK, Matúš - KLIMENT, Ján - KNOPP, Vlastimil - SENKO, Dušan - UJHÁZYOVÁ, Mariana - VALACHOVIČ, Milan - WIEZIK, Maroš - MÁLIŠ, František. Competition for soil resources forces a trade-off between enhancing tree productivity and understorey species richness in managed beech forests. In Science of the Total Environment, 2022, vol. 849, art. no. 157825. (2021: 10.753 - IF, Q1 - JCR, 1.806 - SJR, Q1 - SJR). ISSN 0048-9697.