To get together – spoločné zachovávanie živého dedičstva Ukrajiny
Ústav etnológie a sociálnej antropológie SAV, v. v. i., pozýva na odborné podujatie „To get together“ – spoločné zachovávanie živého dedičstva Ukrajiny. Podujatie sa uskutoční v stredu 19. februára 2025 v Kulturama na Račianskej 22A v Bratislave v čase od 9.00 do 13.00 hod.
Migrácia, nútená či dobrovoľná, znamená nielen fyzické presídlenie, ale aj prenos a transformáciu kultúrnych praktík, hodnôt a tradícií. Krízy a konflikty predstavujú pre živé dedičstvo špecifické výzvy, najmä ak vedú k rozsiahlej nútenej migrácii. V dôsledku vojnového konfliktu na Ukrajine získalo na Slovensku dočasné útočisko vyše 130-tisíc ľudí. Ich proces začleňovania zahŕňa nielen sociálny či ekonomický rozmer, ale aj kultúrny – zachovanie a tvorbu živého dedičstva. To zahŕňa ústne tradície, jazyk, spoločenské zvyky, rituály, slávnosti, remeslá a ďalšie prejavy prenášané z generácie na generáciu (UNESCO, 2003).
Týmto témam sa vo výskume venuje Mgr. Martina Wilsch, PhD., z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV, v. v. i. v rámci projektu „To get together” – Zvyšovanie kapacít komunít vysídlených z Ukrajiny prostredníctvom živého dedičstva. Projekt, podporený UNESCO Fondom nehmotného kultúrneho dedičstva, realizuje Ústav etnológie a sociálnej antropológie SAV, v. v. i., v spolupráci s OZ Sme Spolu a Nadáciou Milana Šimečku od júna 2023 do marca 2025.
Podujatie sa zameria na tému ochrany ukrajinského živého dedičstva v kontexte vysídlenia, jeho význam v živote Ukrajincov a Ukrajiniek na Slovensku a jeho potenciál prispieť k ich odolnosti a integrácii. Okrem prezentácie výsledkov takmer dvojročného projektu budú predstavené aj zistenia kvalitatívneho výskumu v tejto oblasti, súvisiace odporúčania a príklady dobrej praxe v ochrane a podpore nehmotného kultúrneho dedičstva na Slovensku aj v zahraničí (Ukrajina, Rumunsko, Maďarsko). Záverečný program obohatí hudobné vystúpenie na tradičnom ukrajinskom nástroji bandura.
Podujatie je určené pre odbornú verejnosť, najmä výskumníkov a výskumníčky, pracovníkov a pracovníčky verejných inštitúcií, zástupcov a zástupkyne mimovládnych organizácií, ako aj kultúrnych a komunitných centier, ktorí sa zaoberajú integráciou ľudí utekajúcich pred vojnou na Ukrajine a ich usídlením na Slovensku, ako aj ochranou nehmotného kultúrneho dedičstva. Osobitný dôraz sa bude klásť na výzvy a príležitosti ochrany a podpory nehmotného kultúrneho dedičstva v kontexte nútenej migrácie, kultúrnej identity a sociálnej súdržnosti.
Počas celého podujatia bude zabezpečené simultánne tlmočenie medzi slovenčinou a angličtinou.
Priestor pre zodpovedanie adresných otázok médiám, v prípade záujmu, bude v čase medzi 12.00 – 13.00 hod.
Svoju účasť potvrďte do pondelka 17. februára 2025 prostredníctvom registračného formulára alebo na adrese martina.wilsch@savba.sk.
V prípade otázok kontaktujte, prosím: Martina Wilsch, martina.wilsch@savba.sk alebo telefonicky 0911 414 654.
Realizované v rámci projektu „To get together“ – Zvyšovanie kapacít komunít vysídlených z Ukrajiny žijúcich na Slovensku prostredníctvom živého dedičstva. Projekt podporený UNESCO Fondom nehmotného kultúrneho dedičstva Dohovoru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva z roku 2003.