Kreatívna veda rozvíja kritické a vedecké myslenie žiakov
Slovenská akadémia vied rozširuje program Kreatívna veda, ktorý poskytuje školám a učiteľom nástroje na efektívnejšie vedenie vyučovania. Žiaci základných škôl a 8-ročných gymnázií tak môžu prepájať teoretické vedomosti s praktickými skúsenosťami vďaka inovatívnym príručkám, pracovným listom a setom s pomôckami na kreatívne a zážitkové experimenty. Sú navrhnuté tak, aby uľahčili žiakom spájať informácie do súvislostí pomocou rôznych aktivít na hodine.
„Po spustení programu v roku 2022 a vynikajúcej spätnej väzbe od učiteľov sme program v roku 2023 rozšírili aj o pomôcky pre 7. ročník, ktorý je koncepčne identický s predchádzajúcim ročníkom. V úsilí však nepoľavujeme a tento rok sme opäť v spolupráci s doc. Klárou Velmovskou z FMFI UK začali s prípravou metodiky aj pre 8. ročník fyziky a technickej výchovy, čo nás posúva bližšie k našej vízii vytvoriť ucelený systém podpory zážitkového vzdelávania na základných školách“, povedala Alena Opálková Šišková z Ústavu polymérov SAV, v. v. i., líderka pre predmet technická výchova.
Cieľom projektu je vytvoriť nástroj, ktorý žiakom priblíži vedu a zároveň bude podporným systémom rozvoja tvorivosti vo vzdelávacom procese, bez dodatočnej záťaže pre učiteľov. Žiaci majú k dispozícií 3 sety: Experimentálne sety pre fyziku a technickú výchovu, Kreatívny set Biológia – Človek, Veda a Chémia: Základný kameň nášho poznania a života. Počas aktuálneho Týždňa vedy a techniky odovzdali vedci a vedkyne zo Slovenskej akadémie vied kreatívne sety Základnej škole Sibírska 39 v Bratislave.
„Táto priama interakcia nám poskytla cenné podnety pre ďalší rozvoj projektu a potvrdila význam našej práce. Veríme, že darované kreatívne sety budú inšpirovať žiakov k hlbšiemu záujmu o vedu a podporia ich v rozvoji kritického a kreatívneho myslenia,“ dodal Miroslav Ferko z Ústavu pre výskum srdca SAV, v.v.i.
Systémový program Kreatívna veda z dielne ústavov Slovenskej akadémie vied podporuje Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky. Do projektu je zapojený Ústav materiálov a mechaniky strojov SAV, v.v.i., Centrum experimentálnej medicíny SAV, v.v.i., Ústav polymérov SAV, v.v.i. a Chemický ústav SAV, v.v.i.
Starosta mestskej časti Bratislava – Nové Mesto Matúš Čupka vyzdvihol tento projekt ako vynikajúci príklad spolupráce a prepojenia rezortu Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR, Slovenskej akadémie vied a základných škôl, ktorých spoločným cieľom je zlepšovanie kvality vzdelávania.