Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Tlačové správy

Niektoré ihličnany odolávajú podkôrnemu hmyzu v meniacej sa klíme

Niektoré ihličnany odolávajú podkôrnemu hmyzu v meniacej sa klíme

9. 9. 2024 | videné 100-krát

Ekológovia SAV získali milióny eur na projekt financovaný v rámci programu Plán obnovy a odolnosti SR. Dvojročný projekt bude riešiť tému odolnosti ihličnatých stromov voči napadnutiu podkôrnym hmyzom. V kontexte globálnej zmeny sa totiž frekvencia a závažnosť poškodzovania lesných ekosystémov hmyzom zintenzívnila.

„Výskum, ktorý začíname, bude technologicky a kvalifikačne náročný. Najskôr musíme konsolidovať a rozvinúť tím. Získaním modernej infraštruktúry zriadime nové laboratórium pre dendroekologické výskumy a zmodernizujú a dovybavia sa existujúce laboratóriá. Rozšírený výskumný tím má byť tiež schopný uchádzať sa aj o ďalšie prostriedky z európskych projektov, o ktoré budú žiadať excelentní riešitelia,“ uviedol koordinátor Rastislav Jakuš z Ústavu ekológie lesa SAV, v. v. i.,

Hlavným vedeckým cieľom projektu je skúmať mechanizmy odolnosti smreka obyčajného voči náletu lykožrúta smrekového, a to pomocou rôznych metód spojených s genetikou, chémiou či diaľkovým prieskumom Zeme. Osobitný dôraz sa pritom bude klásť na fyziologické reakcie stromov na teplo a sucho. Výsledky experimentov v skleníkoch sa budú overovať na dospelých populáciách smreka v prirodzených porastoch a úlohou vedcov bude identifikovať znaky rezistencie až na úrovni génov. Skúmať budú rozdiely medzi primárne napadnutými, sekundárne napadnutými a rezistentnými stromami. Výsledky výskumu sa v budúcnosti môžu využiť v programoch selekcie stromov na zvýšenie odolnosti a rezistencie lesov.

„Tejto problematike sa vedeckí pracovníci ústavu venujú dlhodobo, doteraz však nebola možnosť postaviť takto komplexný projekt, ktorý by doplnil a poskladal doterajšie poznatky a výsledky v tejto oblasti. Preto sme veľmi radi, že sme so svojou žiadosťou boli úspešní a máme šancu naozaj komplexne obsiahnuť danú problematiku,“ uviedol Miroslav Blaženec z výskumného tímu, vedecký pracovník Ústavu ekológie lesa SAV, v. v. i.

Projekt má názov: Dobudovanie výskumného tímu a infraštruktúry pre štúdium mechanizmu rezistencie ihličnanov voči podkôrnemu hmyzu v meniacej sa klíme: od úrovne génov po stromy, akronym FORSOMICS. Výška rozpočtu je približne tri milióny eur a vedci sa oň uchádzali v rámci výzvy Veľké projekty pre excelentných výskumníkov. Projekt sa začal realizovať v júli 2024 a ukončenie jeho vecnej realizácie je naplánované na jún 2026.

 

Foto: Nataliya Korolyova a Rastislav Jakuš, ÚEL SAV, v. v. i.