Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Pavol Bobík, Carolee Joyce, Kip Thorne, Slavomír Gabáni, Larisa Thorne a Anton Zajac na streche budovy Observatória. Foto: M. Chudíková

Nobelista Kip Thorne na návšteve Observatória Lomnický štít

21. 10. 2021 | videné 1148-krát

V nedeľu 17. októbra 2021 navštívil Observatórium Lomnický štít laureát Nobelovej ceny za fyziku profesor Kip Thorne spolu s manželkou Carolee Joyce a vnučkou Larisou Thorne, tiež fyzičkou. Sprevádzal ich Anton Zajac z Nadácie ESET, ktorá túto návštevu navrhla hosťom ako program posledného dňa ich pobytu na Slovensku.

Po náročnom týždni v Bratislave hostia prišli do Vysokých Tatier a takmer hodinu venovali prehliadke pracovísk a prístrojov Ústavu experimentálnej fyziky SAV a Astronomického ústavu SAV na Observatóriu Lomnický štít.

Pavol Bobík, vedúci Oddelenia kozmickej fyziky ÚEF SAV v Košiciach hostí informoval o zameraní, výskume a bohatej histórii oddelenia. Jeho spolupracovníci Ronald Langer a Ján Kubančák ich oboznámili s fyzikou a technikou meraní kozmického žiarenia a ukázali im detektory neutrónov kozmického žiarenia (NM-64 a SEVAN) v meracom domčeku na streche budovy.

Hostia sa potom presunuli do kupoly observatória, kde im pracovníci AsÚ SAV Ján Rybák a Michal Trembáč priblížili ojedinelé vedecké zameranie a prístrojové vybavenie observatória. Hostia napriek riedkym výškovým mrakom videli pomocou prístroja CoMP-S protuberanciu nad okrajom slnečného disku vďaka jej intenzívnemu žiareniu v spektrálnej čiare H alfa. Otázky hostí sa týkali najbližších plánov na nové pozorovania a pracovníci AsÚ SAV informovali aj o zapojení sa observatória do medzinárodných projektov.

Kip Thorne spomenul, že ako malého chlapca ho pred viac ako 70 rokmi ovplyvnila návšteva podobne zameraného observatória Climax v USA, kde sa mu intenzívne venovali a aj tento zážitok z detstva ho nasmeroval k prírodným vedám.

Kip S. Thorne je známy americký fyzik, odborník na gravitačnú fyziku a astrofyziku, so zameraním na relativistické hviezdy, čierne diery a gravitačné vlny. Na CALTECH-u zastával feynmanovské profesorské miesto až do svojho odchodu do dôchodku. Je jedným z troch vedcov, ktorým v roku 2017 udelili Nobelovu cenu za prvú priamu detekciu a pozorovanie gravitačných vĺn. Do histórie sci-fi sa zapísal aj ako vedecký poradca hollywoodskeho filmu Christophera Nolana Interstellar.

Text: Slavomír Gabáni, Ronald Langer, ÚEF SAV, Ján Rybák, AsÚ SAV

Súvisiace články