Facebook Instagram Twitter RSS Feed Back to top on side

Aktuality

Eurokomisárku zaujal aj héliom chladený supravodivý nanovláknový jednofotónovy detektor od firmy SIngle Quantum

Eurokomisárka Maryia Gabriel navštívila Fyzikálny ústav SAV

12. 10. 2021 | zhliadnuté 414-krát

pondelok 11. októbra 2021 pricestovala na Slovensko eurokomisárka pre inováciu, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež Mariya Gabriel. Súčasťou jej programu bola aj návšteva Pavilónu kvantových technológií Fyzikálneho ústavu SAV, kam prišla v sprievode podpredsedníčky vlády SR pre investície a informatizáciu Veroniky Remišovej, štátnych tajomníkov Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR prof. Dušana Veliča a Jána Hargaša, vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislava Mika a štátneho tajomníka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ľudovíta Paulisa. 

Eurokomisárku Mariyu Gabriel na pôde Fyzikálneho ústavu SAV privítal predseda SAV prof. Pavol Šajgalík, riaditeľ FÚ SAV docent Mário Ziman a profesor Vladimír Bužek, ktorý je popredným lídrom vo výskume kvantových technológií. Delegácii predstavil koncept kvantovo zabezpečeného prenosu informácie a s tým spojený projekt medzinárodnej kvantovej komunikačnej infraštruktúry QUAPITAL. Eurokomisárku zaujal aj héliom chladený supravodivý nanovláknový jednofotónový detektor od firmy Single Quantum, ktorý je kľúčovou súčasťou kvantových komunikačných uzlov a bol zakúpený vďaka prostriedkom z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. 

Eurokomisárka Gabriel a podpredsedníčka vlády Remišová si následne prehliadli komunikačný uzol rakúsko-slovenskej kvantovej linky siete QUAPITAL a Laboratórium kvantových meraní.

Vybudovanie výskumnej kvantovej komunikačnej infraštruktúry na Slovensku je plánované v rámci rozvojovej výskumnej iniciatívy QUTE.sk, ktorá počíta aj s vývojom a konštrukciou vlastného fotodetektora. 

Text a foto: Katarína Gáliková

Súvisiace články