Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Vedecký seminár ku recepcii kontroverzných spisovateľov

„Ak ťa lákajú darebáci...“ Vedecký seminár ku recepcii kontroverzných spisovateľov

1. 10. 2021 | videné 708-krát

Odrodilec Štefanovič, arizátor Urban, komunista Válek, vulgárny Pišťanek,... Odpovedať na otázku, prečo zvykneme posudzovať popri umeleckej tvorbe aj morálny profil autorov, sa pokúsili účastníci a účastníčky vedeckého seminára, ktorý sa uskutočnil 28. septembra 2021 na pôde Ústavu slovenskej literatúry SAV.

Zdá sa, že sociálna rola človeka, ktorého nazývame „spisovateľ“, zahŕňa aj dnes omnoho viac, ako len prostú produkciu textov. Romantická predstava umelca-génia, ktorého diela sú odleskom boha a prinášajú večné pravdy, akoby zo spoločenského vedomia stále nevymizla, a na autorových pleciach potom spočíva úloha zosobňovať aj morálny vzor. Ak sa potom autor od tohto ideálu odkloní, nebodaj ho priamo popiera či ironizuje, dostáva označenie kontroverzný. Tento problém sa pritom vracia nezávisle od historickej situácie: samotní autori a autorky mali len zriedka ambíciu zmestiť sa do obrazu, ktorý im bol podsúvaný zvonku, a popri tvorbe žili normálny život: s alkoholom či drogami, politickými názormi, sexualitou.

Podnet na usporiadanie stretnutia prišiel z pedagogického prostredia. Ciele vyučovanie literatúry sú totiž nejednoznačné: má učiteľ žiakov vychovávať prostredníctvom literárnych textov na obraz morálneho ideálu? Podporovať kritické myslenie? Upevňovať v žiakoch pocit národnej súdržnosti a identity? Alebo klásť dôraz na literárnovedné znalosti a fakty? Pri každodennom hľadaní odpovede je pritom učiteľ aj pod vplyvom vlastných estetických aj morálnych preferencií, a aj preto sa niekedy môže stať, že s pochybným autorom, ktorý neplní svoju spoločenskú úlohu morálneho vzoru, vylúči z debaty aj, ináč zaujímavé, umelecké dielo.

Hoci by sa zdalo, že dnes už niet dôvodu vzťahovať spôsob života či morálne poklesky jednotlivých autorov na estetické hodnoty ich textov, spoločenská i pedagogická prax ukazuje niečo iné. Autoritou „spisovateľa” a étosom jeho „umenia” sa aj dnes zaštiťujú rôzne zoskupenia, ktoré si od toho sľubujú legalizáciu a podporu svojej ideológie: na seminári zaznel príklad J. C. Hronského, ktorého nielen osobu, ale aj umeleckú tvorbu, si nedávno privlastnili reprezentanti pravicových extrémistov. Seminár sa preto pokúsil podčiarknuť fakt, že v mene umenia nesmieme zatvárať oči pred životnými pokleskami autorov, a rovnako nemôžeme na základe svojho názoru na ich život hodnotiť ani ich umelecké diela.

Spracovala: Eva Palkovičová

Foto: Ústav slovenskej literatúry SAV