Facebook Instagram Twitter RSS Feed Back to top

Aktuality

Titulný obrázok

Vedecký podcast SAV vstupuje do druhej série

2. 9. 2021 | zhliadnuté 129-krát

Populárny podcastový formát, ktorý Slovenská akadémia vied spustila v septembri minulého roku, prichádza po letnej prestávke s novými epizódami. Poslucháči a fanúšikovia slovenskej vedy sa tak každý druhý piatok môžu tešiť na rozhovor s novou zaujímavou osobnosťou z radov SAV. Moderátorský tandem Petra Boháča a Sone G. Lutherovej v druhej sérii doplní Klára Kohoutová z Centra spoločenských a psychologických vied SAV. Bude sa rozprávať s vedcami a vedkyňami pôsobiacimi na ústavoch SAV na východnom Slovensku. Prvá epizóda 2. série Vedeckého podcastu SAV bude mať premiéru v piatok 3. septembra 2021.

Vedecký podcast SAV si po roku od spustenia našiel svojich pravidelných poslucháčov. Na podcastových platformách Spotify, Apple Podcast, Google Podcasts a Podbean má spolu viac než 1300  odberateľov. V prvej sérii sme publikovali 20 epizód, ktoré majú dokopy viac než 16 300 vypočutí.

Pravidelné rozhovory s vedeckými osobnosťami SAV obohacujú aj samotných moderátorov. Keď som do tejto spolupráce išla, mala som obavu robiť rozhovory s vedcami a vedkyňami z odborov, ktoré sú veľmi vzdialené mojej špecializácii. Keďže som antropologička, formuje to môj pohľad na veci a spôsob, akým kladiem otázky. Postupom času som však zistila, že tieto rozhovory ma bavia najviac, pretože mi otvárajú obzory. Mám príležitosť zahĺbiť sa do tém, ku ktorým by som sa inak nedostala a aj preto som sa rozhodla v tejto spolupráci pokračovať,“ vysvetlila moderátorka Soňa G. Lutherová z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV.

Za moderátorským mikrofónom ju strieda Peter Boháč z Ústavu anorganickej chémie SAV, ktorý sa súčasťou Vedeckého podcastu SAV stal preto, že verí, že veda na Slovensku má zmysel a že sa o nej oplatí hovoriť. O to viac v časoch keď potreba hlasu odbornosti a kritického myslenia s návalom netriedených informácií dosahuje čoraz vyššiu dôležitosť.

V SAV pracuje množstvo vedkýň a vedcov, ktorí naprieč odbormi dosahujú svetovú kvalitu a o ktorých mnohokrát nevieme ani my z vedeckého prostredia. V mojej vedeckej kariére, ale aj v osobnom živote ma tieto stretnutia nesmierne obohatili a to, že mám možnosť týchto špičkových ľudí predstaviť aj širokej verejnosti vnímam ako obrovské privilégium," dodal Peter Boháč.

Novou posilou moderátorského tímu je rodáčka z Prahy, v súčasnosti vedecká pracovníčka Spoločenskovedného ústavu CSPV SAV v Košiciach Klára Kohoutová. Vo svojom výskume sa zameriava na orálnu históriu, súčasné české a slovenské dejiny, rómsku kultúru a históriu a miesta pamäti. Zároveň je moderátorkou a redaktorkou českého vysielania Rádia Regina Východ.

„Okolo príbehov a rozhovorov sa točí celý môj život. Podcasty sú úžasnou platformou, vďaka ktorej sa dá kultivovať a kreovať verejný priestor. Dávajú hlas aj neobyčajným ľuďom, vzdelávajú a sú aj tam, kde mainstreamové médiá chýbajú. Myslím si, že vedecká komunita na východnom Slovensku má veľa čo ponúknuť a som vďačná za možnosť dať týmto vedcom a vedkyniam priestor v rámci Vedeckého podcastu SAV,“ zdôraznila Klára Kohoutová.

Najnovšiu epizódu Vedeckého podcastu SAV si budete môcť vypočuť už zajtra 3. septembra 2021. Nájdete ju v podcastových aplikáciách Google Podcasts, Apple Podcasts, Podbean, na streamovacej službe Spotify, na YouTube kanáli SAV a na webovej stránke SAV.

Spracovala: Katarína Gáliková

Foto: Archív SAV