Facebook Instagram Twitter RSS Feed Back to top on side

Aktuality

Príležitosti poézie

Ars Litera s Ústavom slovenskej literatúry SAV na Rádiu Devín

19. 5. 2021 | zhliadnuté 329-krát

Ústav slovenskej literatúry SAV pripravuje raz mesačne v spolupráci s Rádiom Devín reláciu Ars litera s Ústavom slovenskej literatúry SAV.  Jej zámerom je pravidelne predstavovať bádateľské aktivity tejto inštitúcie širšej verejnosti. Najbližšiu epizódu, ktorej témou budú fascinácie literatúrou 19. storočia, si poslucháči môžu na frekvenciách Rádia Devín vypočuť už dnes 19. mája o 17.00 h.

Devätnáste storočie je epochou, ktorá v mnohom poznamenala aj dnešok, môžeme povedať, že položila základy našej prítomnosti. Výraznú stopu zanechala aj v umení a literatúre. Moderátori relácie, Radoslav Passia a Ivana Taranenková, si do štúdia pozvali literárne vedkyne, ktoré sa venujú literatúre tohto obdobia. Prvou z nich je Katarína Gephardt, profesorka na Kennesaw State University (Kennesaw, Georgia, USA), ktorá sa zaoberá britskou literatúrou 19. storočia, druhou hostkou bude Ľubica Schmarcová, ktorá sa ako vedecká pracovníčka Ústavu slovenskej literatúry SAV venuje najmä poézii slovenského romantizmu. Obe výskumníčky nám porozprávajú, čo ich na literárnych textoch 19. storočia priťahuje.

Spolupráca Ústavu slovenskej literatúry SAV a Rádia Devín odštartovala 21. apríla 2021 epizódou, v ktorej sa predstavili vedeckí pracovníci Ústavu slovenskej literatúry SAV, Lenka Rišková, Martin Braxatoris a Oľga Vaneková, skúmajúci staršiu slovenskú literatúru. Práve oni sú členmi autorského kolektívu, ktorý je podpísaný pod jedným z posledných publikačných počinov ústavu – knihou Príležitosť poézie. Okrem štúdií o problematike príležitostnej poézie, predovšetkým Bohuslava Tablica, Juraja Palkoviča a Pavla Jozefa Šafárika, prináša aj početné ukážky z tvorby týchto básnikov.

Úvodnú epizódu, ako aj tie nasledujúce, nájdete po odvysielaní v archíve Rádia Devín.

Záznamy z Ars litera s Ústavom slovenskej literatúry SAV z 21. apríla a z 19. mája

Text: Ivana Taranenková, ÚSlL SAV

Foto: archív Ústavu slovenskej literatúry SAV