Facebook Instagram Twitter RSS Feed Back to top

Aktuality

Titulný obrázok

V podcaste VšZP s Miroslavom Chovancom z BMC SAV o prevencii pri rakovine

14. 5. 2021 | zhliadnuté 150-krát

Podľa minuloročných štatistík počet preventívnych prehliadok dospelých poistencov u všeobecných lekárov poklesol. Prevencia pritom zachytí až 10 percent onkologických ochorení vo včasnom štádiu, ktoré si síce vyžadujú liečbu, ale po jej absolvovaní sa pacient vráti do plnohodnotného života. V rámci spoločného projektu Všeobecnej zdravotnej poisťovne a Slovenskej akadémie vied – Dobrá správa pre telo i dušu bol hosťom podcastu VšZP Všeobecne o zdraví Mgr. Miroslav Chovanec, PhD., vedecký riaditeľ Ústavu experimentálnej onkológie BMC SAV.

„Koreňom ochorenia rakoviny je mnoho faktorov,“ vysvetľuje Miroslav Chovanec, vedec odboru, ktorý skúma mechanizmy vedúce k vzniku rakoviny. „Rozdeliť ich možno do dvoch základných skupín: genetika a environmentálne faktory. Predispozície genetických onkologických ochorení dnes už vieme zistiť.“

Zdravý životný štýl významne prispieva k prevencii chorôb – a teda aj vzniku nádorových ochorení, zdôrazňuje vedec a vyzdvihuje pravdivosť tvrdenia, že väčšina chorôb má pôvod v psychosomatike. Významnú úlohu má stres. „Sám som bol prekvapený, aké veci sa dokážu diať v dôsledku stresu a ako ho môžeme znížiť napríklad prostredníctvom jogy. A sú to zmeny na úrovni DNA,“ hovorí Miroslav Chovanec. „Je zdokumentované, že práve joga má vplyv na elimináciu psychických problémov.“

V podcaste tiež odznie, čo vplýva na to, že sa z normálnej bunky stane bunka nádorová, prečo v rámci prevencie netreba podceňovať ani ´superpotraviny´ či ´lieky prirody´, ako aj to, že žiaden extrém nie je dobrý.

Všeobecná zdravotná poisťovňa v rámci podpory prevencie ponúka pri preventívnej prehliadke u všeobecného lekára aj možnosť vyšetrenia krvi v stolici už od 40. roku života pre včasné zachytenie karcinómu hrubého čreva. „Za posledných desať rokov napríklad narástol počet preventívnych prehliadok u gynekológa a vďaka zameraniu sa na vyhľadávanie gynekologických onkologických ochorení dnes môžeme povedať, že nám významnou mierou klesol počet poisteniek, u ktorých sa karcinóm krčka maternice zachytáva v neskorých štádiách. V minulosti pritom išlo o najčastejšie onkologické ochorenie, na ktoré ženy umierali,“ uvádza hovorca VšZP Matej Neumann.

Podcast VšZP Všeobecne o zdraví, ktorého hosťom bol Miroslav Chovanec z BMC SAV, si môžete vypočuť na https://www.vszp.sk/podcasty/ a v podcastových aplikáciách Spotify, Apple a na YouTube.

Spracovala: Andrea Nozdrovická