Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Obálka nového čísla časopisu Aktuality/Správy SAV

Vychádza druhé tohtoročné číslo časopisu Akadémia/Správy SAV

21. 4. 2021 | zhliadnuté 552-krát

Ako vidí najbližšie roky SAV jej predseda? Ako projekty spájajú záujmy vedcov z rôznych ústavov jedného centra? Čo majú na svedomí antropológovia? Prečo zmenil útlm baníctva vedeckú prácu jedného z ústavov SAV? Ako bude vyzerať cestovanie po pandémii? Odpovede na tieto a ďalšie otázky možno nájsť v najnovšom čísle časopisu Akadémia/Správy SAV.

Cesta, na ktorú sme sa vybrali, je správna,“ zdôrazňuje v rovnomennom rozhovore Pavol Šajgalík, ktorý jeden a pol volebného obdobia viedol Slovenskú akadémiu vied. Nedávno dal Snem SAV voľbami najavo, že mu verí aj v nasledujúcich rokoch. Ako vidí predseda SAV minulé volebné obdobie a ako to budúce?

Sila kolektívu je pre život inštitúcie nevyčísliteľná, neoceniteľná hodnota. A to aj v prípade, že je reč o troch od seba vzdialených pracoviskách, ako je to v prípade Centra spoločenských a psychologických vied SAV. Jeho riaditeľka Denisa Fedáková o tom hovorí pod titulkom Dnešný svet si vyžaduje flexibilný prístup.

Andrej Belák z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV je laureát ocenenia Biela vrana za rok 2020. Prečo? „... na základe vedeckých postupov a dát sa snažil, aby bol postup štátnych orgánov pri riešení problémov spôsobených covidom v rómskych komunitách odborný a zároveň chránil ľudské práva.“ Viac v profile Antropológ Bielou vranou.

„To, že my sa staneme verejnou výskumnou inštitúciou, nezmení ekonomické ani spoločenské prostredie Slovenska,“ pripomína v rozhovore Dôležité je spojenie s hospodárskou praxou k chystajúcej sa transformácii na verejnú výskumnú inštitúciu riaditeľ košického Ústavu geotechniky SAV Slavomír Hredzák.

Ako bude vyzerať cestovanie po pandémii? Odpovede chystá projekt, na ktorom spolu s britskými kolegami pracuje Vladimír Baláž z Prognostického ústavu Centra spoločenských a psychologických vied SAV. Lebo covidová pandémia pominie, a prídu iné hrozby. Klimatická zmena, terorizmus, iné pandémie. Viac o spoločnom britsko-slovenskom výskume pod titulkom Ako zmení covid cestovný ruch.

Nové číslo časopisu Akadémia/Správy SAV

Text: Martin Podstupka

Foto: archív Denisy Fedákovej

Súvisiace články