Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Ilustračná snímka

Stredoškoláci sa môžu zapojiť do súťaže o vedeckú expedíciu na Sibíri

12. 3. 2021 | videné 1398-krát

Všetkých stredoškolákov túžiacich po skutočnom dobrodružstve pozývame zapojiť sa do vedeckej súťaže BARS 2021. Tímy, ktoré najlepšie vypracujú zadané úlohy, postúpia do finále na zámku v Smoleniciach. Absolvujú tam štvordňové sústredenie spojené so školením s vedcami a odborníkmi na prežitie. Víťazný tím sa dostane na mesiac trvajúcu letnú vedeckú výpravu do prapôvodných lesov sibírskeho tigra v Rusku.

Do súťaže sa môžu prihlásiť trojčlenné tímy stredoškolákov. Ich úlohou v prvom kole je vypracovať viaceré teoretické a praktické úlohy, ktoré majú preveriť ich usilovnosť, vynaliezavosť, názory a reakcie na neriešiteľné úlohy. Sú to úlohy priamo z prírody, z cieľovej oblasti, z logiky, filozofie, medicíny a umenia. Pri praktických úlohách musia súťažiaci zveľadiť svoje vlastné prostredie,” opísal zadania vedúci organizačného tímu súťaže Peter Vršanský z Ústavu zoológie SAV.

Práce vyhodnotí odborná porota a do finále vyberie päť najlepších tímov. Ich členovia získajú možnosť absolvovať exkluzívne školenie od vedcov, odborníkov na prežitie a špeciálnych jednotiek. Na sústredení na Smolenickom zámku preveríme psychickú a fyzickú odolnosť finalistov a ich schopnosť riešiť praktické úlohy. Takisto uvidíme, ako vedia spolupracovať, ako sa správajú v priamej súťaži s inými a aj to, ako vedia zdanlivo nelogicky spolupracovať naprieč tímami,” doplnil paleobiológ. Sústredenie sa má uskutočniť v letných mesiacoch podľa vývoja epidemiologickej situácie na Slovensku.

Zo sústredenia v Smoleniciach vzíde víťazný tím, ktorému bude v spolupráci s Ruskou akadémiou vied komplexne hradená dobrodružná vedecká výprava do krajiny sibírskeho tigra na brehoch Japonského mora v Prímorskom kraji na východe Ruska. Víťazi budú mať možnosť prežiť mesiac v prírode, navštívia najstaršie lesy na Zemi, budú stopovať sibírskeho tigra, zaznamenávať živočíchy neznáme pre vedu, prispejú k ochrane najvzácnejších lesov mierneho pásma a pomôžu medzinárodným vedeckým tímom vedeným Ruskou akadémiou vied. Termín expedície bude s víťazmi a partnermi projektu dohodnutý podľa pandemickej situácie.  

Vypracované práce treba odovzdať do 30. mája 2021. Kompletné podmienky účasti, ako aj znenie úloh nájdete na: BARS 2021 – podmienky účasti.

Vedeckú súťaž pod záštitou UNESCO organizuje Slovenská akadémia vied v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, Veľvyslanectvom Ruskej Federácie na Slovensku a združením AMBA. BARS 2021 nadväzuje na úspešný medzinárodný vedecký a ochranársky projekt SUMACO 2015, vďaka ktorému sa víťazi súťaže stali súčasťou vedeckej výpravy tímu Petra Vršanského do džungle v Ekvádore. O jeho aktivitách a objavoch vtedy na titulnej stránke informovala aj spravodajská televízia BBC.

Spracovala: Katarína Gáliková

Foto: Peter Vršanský, Jurij Šibniev, design: Martin Česanek a unsplash.com/Javier Virues-Ortega

Súvisiace články