Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Hostkou 12. epizódy Vedeckého podcastu SAV bola farmakologička Marta Šoltésová Prnová

Aktuálny Vedecký podcast SAV patril farmakológii

19. 2. 2021 | videné 842-krát

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) dnes celosvetovo trpí cukrovkou viac ako 422 miliónov ľudí. Výskumu tejto choroby a hľadaniu liekov na jej príznaky sa už roky venuje Marta Šoltésová Prnová z Ústavu experimentálnej farmakológie a toxikológie CEM SAV. Doktorka Prnová vyvíja spolu s kolegami liek, ktorý by slúžil ako prevencia rozvoja pokročilých diabetických komplikácii.

„Ľudia, ktorí trpia diabetom, trpia aj neskorými komplikáciami, ktoré môžu znižovať kvalitu ich života – najčastejšie sú to problémy so zrakom ako šedý zákal, poškodenie sietnice, ale aj problémy s obličkami či ťažké hojenie rán. Toto všetko nastupuje veľmi pomaly  a nenápadne. Hľadáme liek, ktorý by pacientom tieto komplikácie odvrátil, respektíve by nastúpili neskôr,“ povedala Marta Šoltésová Prnová.

Vo všeobecnosti platí, že kým sa na trhu objaví nový liek, uplynie aj 10 – 15 rokov, pretože tento vývoj musí prejsť rôznymi fázami.

„Najskôr sa identifikuje ochorenie a aké zmeny vyvoláva v tele z molekulárneho hľadiska. Vedci si stanovia terapeutický cieľ, je to zvyčajne proteín, ktorý treba modulovať. Izolujeme ho, zistíme, ako vyzerá a na základe toho sa snažíme namodelovať mu inhibítor, aktivátor.  Takto sa príde na potenciálny liek, testuje sa, sledujú sa jeho vedľajšie účinky. Posledná fáza je testovanie na ľuďoch a neskôr sa ešte sledujú aj neskoršie vedľajšie účinky,“ popísala farmakologička.

V súvislosti so súčasnou pandemickou situáciou hodnotila v podcaste aj vývoj vakcín na nový koronavírus. Tento proces bol v uplynulých mesiacoch omnoho rýchlejší, ako býva bežná prax pri vývoji vakcín.

„Bežne sa vakcíny testujú 10 rokov, dlho sa to sleduje, takže uvidíme, ako toto celé dopadne. Ja sa napríklad veľmi teším na tú slovenskú vakcínu, robí mi to veľkú radosť, že firma Axon sa na to podujala a snaží sa vyvinúť prvú slovenskú vakcínu proti korone a tiež aj protilátky, teda terapeutikum. Dúfam, že toto bude mať podporu aj zo strany štátu,“ zhodnotila vedkyňa.

V aktuálnom Vedeckom podcaste sa dozviete aj to, že farmakologička chcela byť pôvodne archeologičkou, ako veľmi jej v súčasnej pandemickej situácií chýba najmä intenzívnejší pohyb a cvičenie, ale aj čo rada číta a ako to vyzerá, keď sa darí intenzívne popularizovať vedu.

Vedecký podcast SAV nájdete v podcastových aplikáciách PodBean, Apple Podcasts, Google Podcasts a na Spotify. Celý rozhovor s Martou Šoltésovou Prnovou si môžete vypočuť aj kliknutím na prehrávač vložený na konci textu.

Text: Monika Tináková

Foto: Martin Bystriansky