Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Vyšlo nové číslo časopisu Akadémia/Správy SAV. Na titulke Miroslav Vlček, vedecký riaditeľ Ústavu klinického a translačného výskumu BMC

Vychádza prvé tohtoročné číslo časopisu Akadémia/Správy SAV

16. 2. 2021 | videné 767-krát

Prvé tohtoročné číslo Akadémie/Správ SAV predstavuje vedcov a ich projekty, prináša dôležité dokumenty, venuje sa práci ďalšieho ústavu Biomedicínskeho centra SAV, približuje proces, v ktorom sa tvorí budúca podoba areálu SAV na bratislavskej Patrónke...

„Nechceme mať areál, ktorý bude uzavretou pevnosťou. Ide o výnimočný priestor, ktorý by mal prinášať benefity aj verejnosti a ľuďom, čo v oblasti žijú, pracujú alebo by sa tam chodili len prechádzať či športovať,“ zdôrazňuje o tomto areáli v rozhovore Diskusia overuje riešenia člen Predsedníctva SAV František Simančík.

„Cieľom programu Impulz je nájsť novú generáciu vedeckých lídrov, ktorí by zostavili silné tímy a venovali sa novým silným témam,“ hovorí Peter Samuely, podpredseda SAV pre vedu, výskum a inovácie pod titulkom Príležitosť sa volá Impulz.

„Problémom nielen našej spoločnosti, ale aj celého ľudstva je absencia dostatočnej komplexnosti vzdelania a formovania osobnosti mladých ľudí,“ zdôrazňuje predseda Učenej spoločnosti Slovenska Peter Moczo vo svojom výročnom príhovore, ktorý už tradične uverejnil v prvých dňoch roka.

Najmladší ústav Slovenskej akadémie vied si po spojení do Biomedicínskeho centra SAV našiel nielen miesto medzi silnými, veľkými ústavmi s dlhoročnou tradíciou, ale tiež perspektívne a stabilné vedecké smerovanie. Viac o Ústave klinického a translačného výskumu BMC hovorí jeho vedecký riaditeľ Miroslav Vlček v texte Rodinným striebrom je klinický výskum.

„Myslím si, že dokážem obohatiť tunajšie vedecké pracovisko o veci, ktoré som sa v zahraničí naučila,“ zdôrazňuje Dominika Fričová z Neuroimunologického ústavu SAV, ktorá sa minulý rok vrátila z pracovného pobytu na prestížnej Mayo Clinic. Okrem iného je tiež zakladateľkou webovej platformy Žijem vedu. Viac v článku Veda je tá veľká vec za medicínou.

„Veda sa posúva tak rýchlo vpred, že bez toho, aby sa človek učil stále niečo nové, nemá šancu držať krok,“ pripomína pod titulkom Biológia skrýva veľa neobjaveného Svetlana Miklíková z Ústavu experimentálnej onkológie Biomedicínskeho centra SAV, víťazka súťaže L’Oréal UNESCO Pre ženy vo vede v kategórii vedkýň do 35 rokov. Okrem iného sa venuje výskumu nádorového mikroprostredia karcinómu prsníka.

Viac na Akadémia / Správy SAV - časopis Slovenskej akadémie vied

Text: Martin Podstupka

Foto: Martin Bystriansky

Súvisiace články