Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Portrét Lubomíra Kubáčka od bývalej pracovníčky Matematického ústavu SAV Kvetoslavy Dvořákovej. Viac jej z tvorby si môžete pozrieť v galérii matematikov
: https://www.mat.savba.sk/galeria_matematikov-KD.html

Prof. Ing. RNDr. Lubomír Kubáček, DrSc., Dr. h. c. – deväťdesiatnik

1. 2. 2021 | videné 1094-krát

Dnes, 1. februára 2021 sa dožíva významného životného jubilea 90 rokov bývalý riaditeľ Matematického ústavu SAV prof. Ing. RNDr. Lubomír Kubáček, DrSc., Dr. h. c.

Rodák z Bratislavy po absolvovaní štúdia geodézie na Fakulte stavebného a zememeračského inžinierstva SVŠT začal pracovať v Geodetickom ústave v Bratislave. V rokoch 1957 – 1964 si doplnil matematické vzdelanie štúdiom matematickej analýzy na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. V roku 1965 obhájil hodnosť CSc., hodnosť DrSc. získal v roku 1980 na SVŠT. V roku 1987 sa stal členom korešpondentom SAV, v roku 1989 členom korešpondentom ČSAV,  profesorom v roku 1991 na Matematicko-fyzikálnej fakulte UK, v roku 2002 mu bol udelený titul Dr. h. c. na Stavebnej fakulte STU, čestným členom Učenej spoločnosti SAV sa stal v roku 2005. V roku 1981 prešiel pracovať na Matematický ústav SAV, kde v roku 1988 – 1992 bol riaditeľom ústavu. V roku 1994 odchádza pracovať na Prírodovedeckú fakultu Palackého univerzity v Olomouci, kde pracoval až do svojho dôchodku v roku 2013, keď sa vrátil do Bratislavy a žije v rodine svojho syna.

Prof. Kubáček patrí medzi najvýznamnejších slovenských, českých a aj československých štatistikov, ako aj matematických geodetov. Na pôvodnom Oddelení matematicko-štatistických metód na Ústave teórie merania SAV sústredil mladých odborníkov na pravdepodobnosť a matematickú štatistiku. Z nich sa rokmi stali významní slovenskí matematici, ktorí sa stali ozdobou matematického stavu doma aj v zahraničí.

Svoje teoretické výsledky úspešne aplikoval aj v praxi, napr. pri stavbe Mosta SNP (Nového mosta) v Bratislave, stavbe metra v Prahe, ako aj pri prípravách stavby metra v Bratislave v 80. rokoch. Veľmi aktívne spolupracoval aj s lekármi, kde sa svojimi štatistickým postupmi snažil nájsť cielené metódy liečenia pacienta. A naopak, zo spolupráce s praxou získaval cenné impulzy pre teoretické výskumy. Jeho meno sa skvie na siedmich monografiách a 130 článkoch, vyškolil viac ako 18 doktorandov.

Počas „dubčekovskej“ jari získal aj prestížne štipendium Alexandra von Humboldta, na ktoré však mohol nastúpiť až po spoločensko-ekonomických zmenách v 90. rokoch. Mal šťastie aj na významného spolupracovníka – svoju manželku, doc. Ing. RNDr. Ludmilu Kubáčkovu, DrSc. (1934 – 2004), s ktorou napísal množstvo spoločných vedeckých prác.

Pri príležitosti 90. narodenín v mene bývalých kolegov, študentov, priateľov, celej slovenskej a českej  matematicko-štatistickej komunity prajeme mnoho zdravia, spokojnosti, radosti v kruhu rodiny a ďalšieho uspokojenia z matematickej štatistiky.

Ad multos annos!

Text: Anatolij Dvurečenskij, Matematický ústav SAV

Foto: portrét od Kvetoslavy Dvořákovej

Súvisiace články