Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prof. MUDr. Radomír Nosáľ, DrSc.

Profesor Radomír Nosáľ odišiel do farmakologického neba

2. 12. 2020 | videné 1311-krát

S hlbokým žiaľom v oznamujeme, že dňa 30. novembra  nás navždy opustil drahý kolega, priateľ a jeden zo zakladateľov modernej farmakológie na Slovensku prof. MUDr. Radomír Nosáľ, DrSc. (25. marca 1941 – 30. novembra 2020).

Radomír Nosáľ, rodák z Bratislavy, vyštudoval Lekársku fakultu UK, kde v roku 1964 promoval s vyznamenaním. Následne odišiel do Prahy na internú vedeckú ašpirantúru na Farmakologickom ústave ČSAV. Kandidátsku dizertačnú prácu obhájil pod vedením prof. Raškovej v roku 1968. Po obhajobe odišiel na študijný pobyt na Farmakologický ústav Karolinskej univerzity v Štokholme, kde sa im s manželkou MUDr. Vierou Nosáľovou, CSc., narodila dcérka Nora Luisa. V priebehu svojej vedeckej činnosti absolvoval viaceré pobyty v Nemecku v Greifswalde, Magdeburgu, Halle a Drážďanoch, vo Veľkej Británii (Londýn, Southampton), vo Švédsku a  v USA v National Institute for Drug Abuse NIH Baltimore.  Od roku 1971 bol prof. Nosáľ pracovníkom Ústavu experimentálnej farmakológie SAV, kde bol aj od roku 2004 do roku 2011 riaditeľom. Má za sebou rozsiahlu vedeckú a pedagogickú činnosť. Bol školiteľom mnohých diplomových a dizertačných prác.

Vo vedecko-výskumnej práci sa prof. Nosáľ zameral na oblasť farmakobiochémie, a to v experimentálnej aj klinickej. Sústredil sa najmä na oblasť bunkovej a subcelulárnej farmakológie. Jeho výskum smeroval najmä na oblasť vedľajších nežiaducich účinkov liečiv a biologicky aktívnych látok. V tejto oblasti založil aj vedeckú školu, ktorú možno označiť za najvýznamnejšiu v bývalom Československu. So svojimi spolupracovníkmi objasnil farmakologické účinky bakteriálnych a plesňových produktov, charakterizoval nešpecifické účinky rôznych agentov, napríklad blokátorov histamínového H1-receptora, lokálnych anestetík alebo kyseliny salicylovej. Publikoval viaceré originálne metodické postupy, ako napr. charakterizáciu degranulácie histamínu zo žírnych buniek, charakterizáciu sérotonínových „poolov” a transportérov vápnika v krvných doštičkách alebo metódu využitia chemiluminiscencie v orgánoch počas a po oxidačnom strese.

Prof. Nosáľ zastával významné funkcie v medzinárodných štruktúrach. Bol členom medzinárodného výboru a národným sekretárom European Histamine Research Society, členom medzinárodného výboru European Platelet Group, členom European Thrombosis Research Organisation a pochopiteľne aj členom Kolégia SAV pre lekárske vedy či predsedom VEGA komisie pre lekárske a farmaceutické vedy, člen Etickej komisie SAV, ako aj člen Odborovej komisie pre klinickú farmakológiu na Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine.
Bol autorom a spoluautorom viac ako 200 karentovaných publikácií so zachyteným ohlasom viac ako 1700 citácií.

Popri úspešnej vedeckej kariére sa počas pražského pobytu intenzívne venoval ľahkej atletike v armádnom športovom klube Dukla Praha. Bývalé Československo úspešne reprezentoval na významných domácich a zahraničných športových podujatiach.

Svoju chorobu znášal s pokorou, trpezlivosťou a vytrvalosťou. Tak ako sa s pokorou trpezlivosťou a vytrvalosťou venoval svojmu životnému poslaniu – budovaniu farmakológie a farmakotoxikológie  na Slovensku.

R. I. P.

Text: Marta Prnová, ÚEFT CEM SAV

Súvisiace články