Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Súčasťou Noci výskumníkov bude aj online vedecký kvíz, ktorý pre verejnosť pripravili vedci z 15 ústavov SAV

Mottom tohtoročnej Noci výskumníkov je Veda bez hraníc

26. 11. 2020 | videné 1622-krát

Tohtoročné aktivity festivalu Noc výskumníkov, ktorá sa koná počas piatka 27. novembra, sa vzhľadom na pretrvávajúcu pandemickú situáciu prenášajú do online priestoru a do škôl po celom Slovensku. Mottom podujatia tento rok je Veda bez hraníc, ktorým chcú organizátori poukázať na to, že výskum a inovácie prekračujú nielen „obyčajné“ geografické hranice, ale čoraz viac aj hranice bežného poznania. Ani tento rok na festivale vedy nechýbajú ústavy SAV.

Program novembrovej Noci výskumníkov sa začne z online štúdia, kde festival o 9. h slávnostne otvoria a ktoré divákom prinesie pútavé rozhovory a prezentácie popredných slovenských vedcov. O 10.55 h si v online štúdiu budete môcť napríklad vypočuť prednášku Mareka Semelbauera z Ústavu zoológie SAV: Zo života hmyzu; o 11.40 h vystúpi vedec Martin Nosko z Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV s Vedeckým kuriérom fyzika. Predseda SAV Pavol Šajgalík bude o 14. h diskutovať v online štúdiu s Jozefom Masarikom, predsedom Agentúry na podporu výskumu a vývoja a Luciou Mokrou, dekankou Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK v Bratislave na tému: Európske politiky v oblasti výskumu a vývoja po roku 2020. O 15. h sa do diskusie o postCOVID dobe a čo to pre nás znamená zapojí Vladimíra Čavojová, zástupkyňa vedúceho Ústavu experimentálnej psychológie CSPV SAV. O 16. h vystúpi v online štúdiu Veronika Verešová z Ústavu orientalistiky SAV s prednáškou Na pomedzí časov a kultúr – hranice v živote a život na hranici starovekého Egypta. O Nobelovej cene za fyziológiu a medicínu v roku 2020 bude hovoriť riaditeľka Biomedicínskeho centra SAV Silvia Pastoreková, o 19. h ju vystrieda ďalší vedec z SAV Mário Ziman z Fyzikálneho ústavu SAV s prednáškou o Dobe kvantovej. 

Súčasťou Noci výskumníkov bude aj online vedecký kvíz, ktorý pre verejnosť pripravili vedci z 15 ústavov SAV. Úlohou súťažiacich bude správne zodpovedať čo najviac otázok, víťaz z každej oblasti dostane poukážku v hodnote 100 eur na nákup kníh z Vydavateľstva SAV Veda.

Vedci z Ústavu geografie SAV, Ústavu molekulárnej biológie SAV a Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV sa online prednáškami zúčastnia na podujatí Spoznaj svojho vedca v školách po celom Slovensku.

V rámci Noci výskumníkov bude od 13. do 21. h šestnásť zoom webinárov v dvoch tematických okruhochČlovek a príroda, v rámci ktorého vystúpi s prednáškou Vínne mušky a výskum civilizačných chorôb Martina Gáliková z Ústavu zoológie SAV, a okruh Človek a technológie, kde sa predstavia Marek Pribus a Peter Boháč z Ústavu anorganickej chémie SAV s prednáškou Hybridné materiály – chémia 21. storočia a kolektív vedcov z Ústavu experimentálnej psychológie CSPV SAV s príspevkom Prečo ľudia veria nezmyslom.

Počas Noci výskumníkov sa bude konať online formát Science café s názvom Veda bez hraníc, kde budú mať návštevníci možnosť diskutovať a pýtať sa priamo vedcov a inovátorov. Žiaci, študenti i učitelia sa môžu zapojiť do rôznych festivalových súťaží. Novinkou je aj aktivita Vedecký kuriér, ktorá vedeckú prácu dostane priamo k deťom. Učitelia dostanú balíčky s materiálmi na pokusy a vedecko-popularizačnú hru Výskumníci.

Festival vedy Európska noc výskumníkov je finančne podporovaný rámcovým programom Európskej komisie na podporu výskumu, vývoja a inovácií – Horizon 2020. Hlavnými organizátormi podujatia sú Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied, portálom EurActiv.sk a Centrom vedecko-technických informácií SR.

Podrobné informácie o Noci výskumníkov 2020 nájdete TU

Text: Andrea Nozdrovická

Súvisiace články