Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Hostkou piatej epizódy Vedeckého podcastu SAV bola Zuzana Panczová z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV

Vyšla piata epizóda Vedeckého podcastu SAV

2. 11. 2020 | videné 1316-krát

Po dvoch týždňoch predstavuje akadémia ďalšie vydanie svojho vedeckého podcastu. Moderátorka Lucia Molnár Satinská v ňom tentokrát privítala odborníčku na konšpiračné teórie, fámy a hoaxy Zuzanu Panczovú z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV.
 

„V poslednej dobe sa najviac venujem konšpiračným teóriám. Sú to sprisahanecké teórie, ktoré hovoria o ohrození nejakou skupinou, ktorá buď je tajná, je to nejaký tajný spolok, alebo je viditeľná, ale jej skutočné pôsobenie je utajované. Je to skupina príbehov, ktorá vie byť veľmi vďačná aj v politickej propagande, ale aj v umení, literatúre, vo filme, čiže má veľmi široké uplatnenie v spoločnosti. Ja skúmam, prečo sú niektoré typy príbehov príťažlivejšie, úspešnejšie ako iné,“ povedala Zuzana Panczová.

Etnologička je zároveň nadšenou popularizátorkou vedy a jej odborné vyjadrenia sú najmä v tejto dobe, kedy je spoločnosť zahltená veľkým množstvom rôznych informácií, nesmierne dôležité.

„Konšpirátori.sk je výborná platforma, ktorú odporúčam. Pokiaľ som požiadaná, vždy som ochotná tam prispieť. Ja ale nie som typ človeka, ktorý priamo robí osvetu, ide do konfliktu, ale na druhej stane, aj vo svojich vedeckých štúdiách reagujem na to, čo sa deje aj na Slovensku, analyzujem aj problematiku extrémistických skupín, ktoré šíria propagandu prostredníctvom konšpiračných teórií – napríklad popieranie holokaustu,“ spresňuje vedkyňa.

V najnovšom podcaste sa dozviete aj to, kde najradšej trávi svoj voľný čas, ako ju od malička zaujímala najmä história a že práve matematika je vedecká oblasť, ktorej by sa nevenovala, ani keby jej za to „poriadne zaplatili“.

„Pre mňa sú veľmi zaujímavé terénne výskumy v slovenských lokalitách. Začala som lepšie rozumieť ľuďom, s ktorými sa bežne nestretávam, rozhovory s rôznymi generáciami sú veľmi obohacujúce. Pre mňa ako človeka, ktorý je pomerne introvertný, bolo výzvou ísť do terénu, osloviť cudzích ľudí, pýtať sa ich na pomerne intímne veci. To je niečo, čo je pre túto disciplínu dosť špecifické. Je to niečo úplne iné, ako robiť v laboratóriu alebo sedieť za počítačom, alebo o niečom premýšľať,“ povedala Panczová.

Vedecký podcast SAV nájdete v podcastových aplikáciách PodBean, Apple Podcasts, Google Podcasts a na Spotify. Celý rozhovor so Zuzanou Panczovou si môžete vypočuť aj kliknutím na prehrávač vložený na konci textu.

Text: Monika Tináková
Foto: Csaba Molnár, Martin Bystriansky

Súvisiace články