Facebook Instagram Twitter RSS Feed Back to top

Aktuality

Titulný obrázok

Vyšlo nové číslo dvojmesačníka Akadémia/Správy SAV

25. 8. 2020 | zhliadnuté 719-krát

Profily vedcov, predstavovanie ústavov a ich projektov, novinky zo života Slovenskej akadémie vied prináša časopis Akadémia/Správy SAV aj v svojom letnom čísle.

Viac ako šesťdesiat rokov vo vede má za sebou endokrinológ, akademik Ladislav Macho. Popri špičkovom výskume, medzinárodných spoluprácach, publikáciách to boli aj mnohé skúsenosti v manažovaní vedy, okrem iného aj na čele Slovenskej akadémie vied či Ústavu experimentálnej endokrinológie. Viac v profile Desaťročia v službách vedy.

„... právnici sa už len faktom, že doštudovali, môžu stať súčasťou riadenia štátu. To je privilégium, ktoré nemá žiadna iná profesia. Aj preto musíme byť na toto povolanie prísni,“ zdôrazňuje Jozef Vozár, riaditeľ Ústavu štátu a práva SAV. Viac v rozhovore Úcta k právu je beh na dlhé trate.

Tím z Chemického ústavu získal cenu za výsledky medzinárodnej vedecko-technickej spolupráce. Je zameraná na výskum a vývoj analytických biočipových systémov využívajúcich lektíny. Biočipy umožňujú vysokovýkonné glykoprofilovanie v medicíne, biológii, biotechnológii a pri výskume a diagnostike biomarkerov. V článku Diagnózu možno čítať z cukrov túto spoluprácu predstavuje šéf tímu Jaroslav Katrlík.

„Správny spôsob, ako s dejinami, ktoré sa využívajú ako supermarket, pracovať, je naučiť sa kriticky myslieť,“ hovorí v článku Prístupy k minulosti sa stále zjemňujú Elena Mannová z Historického ústavu SAV. V júni prevzala Cenu SAV za výsledky vedeckovýskumnej práce za vedeckú monografiu Minulosť ako supermarket? Spôsoby reprezentácie a aktualizácie dejín Slovenska.

Prečo ľudia veria nezmyslom. Tak nazvala Vladimíra Kurincová Čavojová z Ústavu experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied SAV (spolu so svojimi kolegami) balík aktivít, za ktorý si v júni prevzala v Smoleniciach Cenu SAV v kategórii vedecko-popularizačná a vzdelávacia činnosť. Viac v článku Ako neveriť nezmyslom.

Celé číslo časopisu nájdete TU

(pod)