Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Vyhlásenie víťazných prác bolo vyvrcholením 12. ročníka interaktívnej Konferencie Mladých Vedcov

Cena Preveda pre Katarínu Bérešovú a Luciu Baďurovú

26. 6. 2020 | zhliadnuté 920-krát

Cenu Preveda získali Katarína Bérešová a Lucia Baďurová. Udeľovanie ceny a vyhlásenie víťazných prác bolo vyvrcholením 12. ročníka interaktívnej Konferencie Mladých Vedcov, ktorú pravidelne organizuje OZ Preveda.

Tohtoročné podujatie poznačila pandémia koronavírusu. Vyhlásenie cien bolo výnimočné tým, že organizátori ich vyhlásili v rámci vedeckého webináru. V úvode sa divákom prihovoril štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu pre vedu a výskum Ľudovít Paulis. „Páči sa mi tento formát, lebo ukazuje, že je pripravený aj na niečo také, ako sme zažívali počas pandémie. Rovnako predbehol dobu aj v otázke otvorenej vedy a interakcie, keďže každý môže komentovať a hodnotiť prácu. Som rád, že takéto niečo už máme aj na Slovensku,“ ocenil štátny tajomník.

Katarína Bérešová je v prvom ročníku doktorandského štúdia na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského a svoju dizertačnú prácu vypracováva na oddelení rádiobiológie Ústavu experimentálnej onkológie Biomedicínskeho centra SAV. 

Lucia Baďurová je čerstvou absolventkou magisterského štúdia na Katedre genetiky Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave. Prezentované výsledky, s ktorými sa zúčastnila na Konferencii Mladých Vedcov Preveda, boli súčasťou experimentálneho projektu jej diplomovej práce, ktorú vypracovávala na Oddelení ekológie vírusov Virologického ústavu BMC SAV.

Samotnému vyhodnoteniu prác predchádzala interaktívna Konferencia Mladých Vedcov, na ktorej sa zúčastňovali mladí vedci Slovenskej akadémie vied a univerzít, doktorandi a študenti vysokých škôl od 5. mája do 10. júna prostredníctvom online odbornej vzdelávacej platformy. Celkovo zaregistrovali 178 príspevkov. 

SAV v občianskom združení Preveda zastupujú Ing. Miroslav Ferko, PhD. a Ing. Pavol Farkaš, PhD. 

(TASR, r)

Foto: Martin Bystriansky a Dávid Cymbálek

Súvisiace články