Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Najnovšie číslo časopisu Akadémia/Správy SAV

Vychádza nové číslo časopisu Akadémia/Správy SAV

19. 6. 2020 | videné 1214-krát

Koronakríze a rôznym podobám toho, ako sa vedci Slovenskej akadémie vied zapojili do boja proti pandémii sa predovšetkým venuje nové číslo dvojmesačníka Akadémia/Správy SAV. Ale – ako vždy – aj bližšie predstavuje prácu ústavov a ich zameranie, problémy, riešenia, projekty. Vracia sa tiež k programu SASPRO a uvádza informácie o jeho druhej časti.

Vedcov hodnotia podľa vedeckých publikácií v renomovaných časopisoch, impakt faktorov, citácií, ale nemalo by to byť jediné kritérium kvality, zdôrazňujú manažéri Biomedicínskeho centra SAV v súvislosti s aktivitami tohto pracoviska v boji s koronavírusom v článku Keď idú publikácie bokom.

Vzdelávacie videá, ktoré slúžia ako doplnok k vyučovaniu na diaľku, pripravili vedci Slovenskej akadémie vied v rámci jej projektu SAV vzdeláva žiakov. Viac v rovnomennom texte.

Centrum pohybovej aktivity Biomedicínskeho centra SAV, ktoré v rámci svojho výskumu robí aj tréningové cvičenia pre seniorov, koronakríza zmenila. Cvičiť sa v ňom nemohlo, tak pripravilo online tréningy, aby ľudia športovali doma. Podrobnosti v článku Dôležité cvičenie pre seniorov aj online.

Keď pred štyrmi rokmi preberala riadenie ústavu, jej prvá úloha bola konsolidovať. Lebo akreditácia krátko predtým poslala jej inštitúciu do štvrtej kategórie s nie veľmi lichotivým hodnotením. „Príčin bolo viac,“ zdôrazňuje Ľubica Ditmarová, riaditeľka Ústavu ekológie lesa SAV v rozhovore Najdôležitejšie bolo nastaviť systém.

„Naša pozornosť je veľmi silno zameraná na stredoeurópsky región. Spôsob spolunažívania malých národov znamená tiež to, že kultúra má veľa spojitostí...,“ hovorí riaditeľka Ústavu svetovej literatúry SAV Judit Görözdi v rozhovore pod titulkom Osobitosť treba skúmať a pestovať.

Posunúť Slovenskú akadémiu vied na európsku úroveň práve tým, že získa kvalitných ľudí, bolo cieľom programu SASPRO, ktorý sa skončil v decembri 2018. SAV začiatkom tohto roka uspela v Bruseli so žiadosťou, aby Európska komisia prispela k jeho pokračovaniu. Viac v článku SASPRO 2 sa pripravuje, začne sa neskôr.

Viac na https://akademia.sav.sk/nove-cislo/

(pod)

Súvisiace články