Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prof. Mark Hillery

Mark Hillery má rád kvantovú fyziku, džez a literatúru

3. 9. 2019 | videné 1415-krát

Pôsobí veľmi skromne, miestami až bezbranne. Akoby ho celý rozruch okolo neho vytrhával z jeho vnútorného sveta, kde sa často „túla“ v oblasti teoretickej kvantovej optiky a teórie kvantovej informácie. Vydal viac než 200 publikácií a má cez 15.000 citácií. Profesor Mark Hillery, čerstvý držiteľ Medzinárodnej ceny Slovenskej akadémie vied (SAV). Odovzdal mu ju v utorok 3. septembra v Zrkadlovej sále Primaciálneho paláca v Bratislave predseda SAV prof. Pavol Šajgalík.

Na slávnostnom stretnutí predstavil laureáta prestížneho ocenenia SAV jej podpredseda pre I. oddelenie - RNDr. Pavol Siman, PhD. Zvýraznil najmä jeho veľký vplyv a prínos na rozvoj fyzikálnych vied na Slovensku. Najmä vďaka dlhoročnej spolupráci s Fyzikálnym ústavom SAV, ktorá vzklíčila a rozvinula sa na základe zoznámenia sa s prof. Vladimírom Bužekom. Vďaka ich spolupráci vznikli najvýznamnejšie vedecké výsledky slovenského vedca. Spoločne vymysleli aj prvý viacužívateľský kvantový kryptografický protokol, ktorý umožňuje kvantové zdieľanie tajomstva, ale tiež spôsob, ako optimálne klonovať kvantové bity.  „Prof. Mark Hillery bol nielen svedkom ale aj aktívnym účastníkom nášho stále neukončeného donquichotského zápasu o kvalitnú vedu na Slovensku,“ napísal v návrhu na udelenie vyznamenania prof. Vladimír Bužek. „Spolupracujú na aktuálnej téme, ktorá sa volá kvantová informatika. Dnes kvantové technológie znamenajú akoby nový prielom v technologickom vývoji vo svete," povedal na ocenení prof. Pavol Šajgalík. 

Prof. Mark Hillery študoval v rokoch 1975 - 1980 na Kalifornskej univerzite v Berkeley. Krátko pôsobil v Optickom vedeckom centre na univerzite v Arizone a do roku 1984 aj na Inštitúte modernej optiky na univerzite v Novom Mexiku. V roku 1985 nastúpil na Hunter College of the City University v New Yorku, kde získal v septembri 1993 vedeckú hodnosť profesora. S Fyzikálnym ústavom SAV spolupracuje prof. Mark Hillery podľa jeho slov od roku 1993. Prof. Pavol Šajgalík priblížil, že vďaka tomu vzniklo viac ako 50 publikácií, ktoré majú spolu viac ako 7000 citácií.

Prof. Mark Hillery v úvode svojej prednášky v Bratislave poďakoval za ocenenie, no najmä za dlhoročnú obohacujúcu spoluprácu so slovenskými vedcami. Nakrátko načrel do histórie, aby sa cez tranzistory prehupol do éry počítačov a kvantovej optiky, resp. kvantovej informatiky. Naznačil, že  kvantové počítače by mohli byť použité napríklad na navrhovanie nových liekov alebo materiálov, kde sú simulácie veľmi zložité. Podľa neho by to pri kvantových počítačoch mohlo byť omnoho rýchlejšie.

Vedec, ktorý má rád literatúru, džez, ale aj slovenské ľudové umenie pôsobil aj po skončení slávnosti veľmi skromne, možno v kruhu vedcov o čosi uvoľnenejšie než pri preberaní Medzinárodnej ceny SAV, pri ktorom mu vzdali úctu aj štátna tajomníčka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Oľga Nachtmanová a čelní predstavitelia našich univerzít a vedeckých inštitúcií, vrátane Snemu SAV aj Učenej spoločnosti SAV... (spn) Foto: Andrea Veselá, Tereza Veselá