Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Ilustračné foto fosílii.

Slovenskí vedci určili pôvod hmyzu

28. 12. 2018 | videné 958-krát

Široký medzinárodný tím po vedením slovenských autorov publikoval významnú prácu v jednom z najprestížnejších svetových geologických časopisov Gondwana Research. Základom objavov bol nový fosílny hmyz zozbieraný v Libanone, Mjanmarsku, Rusku, Mongolsku, USA, Kazachstane a v Brazílii.

„Ide o široký porovnávajúci materiál úplne nových skupín vodných švábov zo širokého časového obdobia spred 300, 270, 220, 151, 127, 115 a 98 miliónmi rokov. Na štúdium súčasných ekvivalentov sme podnikli dve expedície do neporušených pralesov UNESCO rezervácie SUMACO v Ekvádore,“ povedal Peter Vršanský zo Slovenskej akadémie vied, ktorý výskumný tím vedie.

Objav poslúžil na globálnu analýzu všetkých vodných živočíchov. Opísané fosílie môže verejnosť nájsť v múzeách v Bejrúte, Moskve, Washingtone, Nakingu, Tokiu a Stuttgarte. Nesmierne vzácne vzorky sa podarilo umiestniť aj do Slovenského národného múzea v Bratislave. Predstavujú najlepšie zachované fosílie a ich súčasťou je aj jantár z čias dinosaurov.

Výsledky vyústili do približne šesťtisíc záznamov o evolúcii vodného hmyzu od karbónu podnes a preukázali, že hmyz nie je schopný z vody vyjsť na súš. „Takýto významný objav by sa nepodarilo zverejniť bez pomoci kolegov zo zahraničia. Na objave sa podieľali vedci z Česka, Ruska, Libanonu, Nemecka, Číny, Japonska a Ekvádoru. Článok korešpondoval Hemen Sendi, študent Prírodovedeckej Fakulty UK a na výskume sa podieľal aj Dr. Peter Barna,“ dodal Peter Vršanský. (mh)

Link na článok:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1342937X18302971