Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Základy kostola

Prezentácia archeológov SAV v Nitre

25. 7. 2005 | videné 1518-krát
Obnovili výskum jednej z prvých archeologicky skúmaných veľkomoravských sakrálnych stavieb na Slovensku.

Pri príležitosti Dní Nitranov sa na začiatku júla 2005 uskutočnil Deň otvorených dverí na archeologickom výskume v Nitre na Martinskom vrchu. Na tomto hradisku sa začiatkom 60. rokov podarilo prof. Bohuslavovi Chropovskému preskúmať kamennú stavbu – kostol z doby veľkomoravskej. Na tú dobu má úctyhodné rozmery: dĺžku vyše 20 metrov a šírku 7,6 m. Hrúbka múrov dosahovala 110-130 cm. V okolí kostola odkryli nielen hroby z doby veľkomoravskej, ale aj z mladších období. Na mieste pôvodného kostola bol v 11. storočí postavený nový, menší kostol. Žiaľ, po ukončení výskumu túto pamiatku zasypali a viac-menej ostala napospas osudu.

Podnety k výskumu boli dva: potreba konečne prezentovať širokej verejnosti niektoré veľkomoravské pamiatky v Nitre, a informácia o tom, že Armáda SR plánuje kasárne opustiť. Zároveň sa pripravuje prezentácia veľkomoravského opevnenia na Nitrianskom hrade. V snahe o to, aby budúci majiteľ areálu zohľadnil jeho historické danosti, bolo potrebné ihneď aktivizovať miestne samosprávne orgány. Aby mohla byť v budúcnosti táto pamiatka prezentovaná, bolo potrebné najskôr zistiť jej stav. Po dohode s primátorom mesta Nitry, komisiou kultúry a Armádou SR sme v júni začali práce na znovuodkrytí kostola (najskôr geofyzikálne merania a následne archeologický výskum). Ukázalo sa, že kostol je na viacerých miestach nešetrne porušený, doslova zničený rôznymi inžinierskymi sieťami. Napriek tomu je časť architektúr stále veľmi dobre zachovaná a tým aj prezentovateľná.

Deň otvorených dverí na výskume bol milým prekvapením pre organizátorov. Aj napriek mierne obmedzujúcim bezpečnostným opatreniam (armádny areál) výskum za 4 hodiny navštívilo viac ako 500 dospelých návštevníkov a s nimi aj veľa detí. Ukázalo sa, že verejnosť je doslova hladná po poznatkoch odkrývajúcich našu minulosť.

Archeológovia z AÚ SAV pri tejto príležitosti prezentovali projekt možného využitia celého areálu aj v prospech archeológie, v rámci mestskej oddychovej zóny. V severnej časti areálu sa doslova núka priestor na vybudovanie archeologického skanzenu. Tu by sa mohli prezentovať zrekonštruované, resp. novopostavené objekty zistené archeológmi priamo na tejto lokalite alebo na iných významných náleziskách. Návštevník by si tak mohol prezrieť nielen relikty kostola z doby veľkomoravskej, ale aj vstúpiť do keltského či germánskeho domu, prípadne sa poprechádzať po staroslovanskej osade alebo vstúpiť do modelu kostola v mierke 1:1 v tesnej blízkosti pôvodného kostola. Pri rôznych akciách by sa pravidelne predvádzali rôzne dávne remeslá a techniky – tkáčstvo, kováčstvo atď. – a predstavili by sa výjavy zo života našich predkov. Vznikol by tu voľný priestor pre rôzne tvorivé skupiny, občianske združenia a nadácie. Súčasťou areálu by bolo i multifunkčné konferenčné centrum.
Lákavá je aj myšlienka v niektorej z budov priebežne priblížiť najnovšie výsledky archeologických výskumov na Slovensku. Časť uvoľnených rozsiahlych skladových priestorov by sa dala využiť ako sklady archeologických nálezov.

Pri príležitosti Dňa Nitranov sa 2. júla uskutočnila aj konferencia Dávne dejiny Nitry a okolia vo svetle najnovších archeologických nálezov. Referáty z nej vyšli už 4. júla v zborníku, ktorého tlač podporil Nitriansky samosprávny kraj.

PhDr. Matej Ruttkay, CSc., AÚ SAV, Nitra

Ďalšie informácie nájdete na adrese
http://www.sme.sk/clanok.asp?cl=2311898