Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Dekrét od prezidenta Ivana Gašparoviča preberá prof. Tomáš Bleha

Noví vysokoškolskí profesori

18. 7. 2005 | videné 2286-krát
Medzi piatimi desiatkami vymenovaných sú aj šiesti naši kolegovia z ústavov SAV.

Z rúk prezidenta republiky Ivana Gašparoviča prevzali 13. júna v priestoroch bratislavského Hradu menovacie dekréty:
doc. Ing. Tomáš Bleha, DrSc. v odbore fyzikálna chémia,
doc. MUDr. Iwar Klimeš, DrSc. v odbore normálna a patologická fyziológia,
doc. RNDr. Jozef Noga, DrSc. v odbore chemická fyzika,
doc. RNDr. Jaromír Pastorek, DrSc. v odbore mikrobiológia,
doc. PaedDr. Štefan Šutaj, DrSc. v odbore slovenské dejiny,
doc. PhDr. Emil Višňovský, CSc. v odbore filozofia.

Prof. Tomáš Bleha (nar. 1943) je od roku 1970 pracovníkom Ústavu polymérov SAV, v minulom desaťročí pôsobil aj v Rade vedcov SAV i v Predsedníctve SAV (podpredseda). Najdôležitejšie výsledky dosiahol vo fyzikálnej chémii makromolekúl, pri skúmaní teoretickej stereochémie a konformačnej štatistiky reťazových molekúl, termodynamiky syntetických polymérov a biopolymérov využitím počítačového modelovania, ako aj v oblasti využívania metód teoretickej chémie na predpoveď úžitkových vlastností zložitých makromolekulových sústav. Je okrem iného spoluautorom monografie Chemické reakcie prírodných a syntetických makromolekúl (1987).

Prof. Iwar Klimeš (nar. 1951) pracuje v Ústave experimentálnej endokrinológie SAV. Pôsobí ako predseda SKVH a predseda Slovenskej endokrinologickej spoločnosti. Je autorom viac ako 140 publikácií a členom viacerých medzinárodných a domácich vedeckých organizácií. Vo svojej výskumnej činnosti sa zameral na klinicko-fyziologické dôkazy pre opodstatnenosť liečby diabetikov 2. typu intenzifikovaným inzulínovým režimom. Séria jeho prác objasňuje mechanizmy priaznivých účinkov diét s modifikovaným obsahom a zložením lipidov na vznik a rozvoj syndrómu inzulinorezistencie, ako aj DNA mapovanie genetického pozadia inzulinorezistencie. Je priekopníkom DNA diagnostiky monogénnych foriem cukrovky na Slovensku. Je spoluautorom/autorom viacerých monografii a postgraduálnych učebníc.

Prof. Jozef Noga (nar. 1955) pôsobí v Ústave anorganickej chémie (v r. 1995-99 aj ako riaditeľ). K jeho najdôležitejším vedeckým výsledkom patrí zavedenie alternatívnych teórií spriahnutých klastrov s explicitným zahrnutím elektrónovej korelácie. V ostatnom čase sa venuje vývoju metód pre výpočty energií a vlastností rozsiahlych systémov s periodickou štruktúrou so zameraním na materiálovú chémiu. Je spoluautorom monografií Electron Correlation in Atoms and Molecules (1987) a Recent Advances in Coupled-Cluster Methods (1997).

Prof. Jaromír Pastorek (nar. 1957) je od r. 2001 riaditeľom Virologického ústavu SAV. Vo vedeckej práci sa zameral na identifikáciu a charakterizáciu karbonickej anhydrázy IX, proteínu asociovaného s viacerými nádormi a jeho využitie v diagnostike a terapii nádorov, k jeho najdôležitejším výsledkom patrí aj určenie primárnej štruktúry viacerých génov vírusov LCM a Marekovej choroby. Je autorom vyše 80 publikácií a 10 patentov s celosvetovou platnosťou. Roku 2001 získal ocenenie Vedec roka SR.

Prof. Štefan Šutaj (nar. 1954) pracuje v Spoločenskovednom ústave SAV (v rokoch 1992 – 2004 aj ako riaditeľ). Je autorom či spoluautorom monografií Maďarská menšina na Slovensku 1945 – 1948 (vydaná r. 1993) a Občianske politické strany na Slovensku 1944 – 1948 (1999), v roku 2002 mu vyšla publikácia Prezidentské dekréty Edvarda Beneša v povojnovom Slovensku (spoluautori P. Mosný a M. Olejník).

Prof. Emil Višňovský (nar. 1956) pôsobí v Kabinete výskumu sociálnej a biologickej komunikácie SAV. Publikoval vyše 60 vedeckých prác, medzi iným monografie Historické typy racionality (1997, spoluautor), Praktické usudzovanie, konanie a humanitná interpretácia (2000, spoluautor), Príbehy o hľadaní mysle (2001, spoluautor) a Pragmatism and Values (2004, spolueditor). Je členom American Philosophical Association, Central-European Pragmatist Forum a iných vedeckých organizácií.

Novým profesorom blahoželáme!