Nová publikácia predstavuje, ako využiť umelú inteligenciu v ekológii
Vydavateľstvo Springer vydalo v týchto dňoch knihu s názvom "Prospects of Artificial Intelligence in the Environment", na ktorej sa podieľal aj Ajitanshu Vedrtnam, vedecký pracovník Ústavu stavebníctva a architektúry SAV, v. v. i. Publikácia ponúka priekopnícky a komplexný pohľad na transformačnú úlohu umelej inteligencie (AI) v environmentálnej vede a udržateľnosti.
„V knihe sme sa s kolegami – Kevin P. Wyche, Balendra V. S. Chauhan, Sneha Verma – snažili o hĺbkovú analýzu aplikácií umelej inteligencie v oblasti monitorovania životného prostredia, modelovania klímy, optimalizácie obnoviteľných zdrojov energie, riadenia katastrof, ochrany ekosystémov a ochrany prírodných zdrojov,“ približuje publikáciu Ajitanshu Vedrtnam.
Kniha je výnimočná svojou interdisciplinaritou – prepája pokročilé techniky umelej inteligencie s reálnymi environmentálnymi výzvami. Zároveň prináša čitateľovi informácie o matematických základoch modelov umelej inteligencie, predstavuje praktické prípadové štúdie a skúma priaznivé aj nepriaznivé vplyvy umelej inteligencie na životné prostredie.
V publikácie nájdete:
- Predikčné modely založené na umelej inteligencii pre klimatické zmeny, znečistenie a prírodné katastrofy.
- Podrobné stratégie optimalizácie obnoviteľných zdrojov energie a zdrojov na báze umelej inteligencie.
- Nové rámce kombinujúce strojové učenie, optimalizáciu a numerické metódy.
- Kritická diskusia o environmentálnych nákladoch AI, ako je spotreba energie a elektronický odpad.
Publikácia je zároveň cenným zdrojom informácií pre výskumníkov, študentov, tvorcov politík a odborníkov z praxe v oblasti umelej inteligencie, ktorí hľadajú inovatívne a udržateľné riešenia ekologických problémov. Poslúži aj ako referenčná príručka pre napredovanie budúceho výskumu v oblasti environmentálnych vied s využitím umelej inteligencie.
Spracovala: Andrea Nozdrovická
Kontakt: Ajitanshu Vedrtnam, ÚSTARCH SAV, v. v. i., ajitanshu.vedrtnam@savba.sk