Transplantované bunky môžu nahradiť inzulín
V rámci prednáškového cyklu Vivat Scientia! Nech žije veda! sa v Radnici Mestského múzea v Lučenci predstavil Ing. Igor Lacík, DrSc. z Ústavu polymérov SAV, v. v. i. Medzinárodne uznávaný odborník priblížil, ako možno pomocou polymérov chrániť bunky produkujúce inzulín a tým zlepšiť liečbu cukrovky 1. typu. Publikum v Lučenci zaujala nielen vedecká expertíza, ale aj osobný príbeh vedca, ktorý pochádza z Klenovca. Prednáška tiež poukázala na skutočnosť, že slovenský výskum sa podieľa na svetových klinických testoch, ktoré majú potenciál zmeniť budúcnosť diabetologickej liečby.
„Naše mikrokapsuly z polymérov môžu slúžiť ako ochranný obal pre bunky, ktoré produkujú inzulín. Tak ich chránime pred útokom imunitného systému, no zároveň umožňujeme, aby v tele plnili svoju funkciu,“ vysvetlil počas prednášky doktor Igor Lacík. Slovenský vedec pôvodom z Gemera predstavil najnovšie poznatky v oblasti transplantácie pankreatických ostrovčekov ako alternatívy pre pacientov s ťažko regulovateľnou cukrovkou 1. typu.
Prednáška poukázala na silné medzinárodné prepojenia vedy zo Slovenska, od Chicaga po Zürich. „Je pre mňa česť, že môžem prispieť k tomu, aby Slovensko malo miesto na mape svetovej vedy,“ povedal I. Lacík. Publiku priblížil aj účasť na medzinárodných klinických testoch, kde sa testujú materiály vyvíjané v jeho tíme.
Svoj výklad doplnil príkladmi pacientov, ktorým sa po transplantácii bunkových ostrovčekov výrazne zlepšila kvalita života. „Po rokoch si mohli sadnúť na bicykel bez strachu z hypoglykémie. To je hodnota, ktorá sa nedá zmerať,“ zdôraznil polymérny vedec. Svoj odborný výklad doplnil osobným príbehom, ktorý ukázal, že aj z Gemera vedie cesta do svetovej vedy. Veľmi príjemným prekvapením na záver bola aj ukážka hry na fujare, je to aktivita, ktorej sa popri vede a turistike I. Lacík tiež veľmi rád venuje.
Záznam z prednášky si môžete pozrieť kliknutím na prehliadač vložený na konci textu.
Text a foto: Katarína Gáliková