Zoznamovací seminár spojil doktorandstvo a mladých vedcov a vedkyne v Košiciach
V stredu 28. mája 2025 zorganizovala Slovenská akadémia vied v Košiciach podnetný a interdisciplinárny úvodný seminár pre doktorandky, doktorandov a začínajúce výskumníčky a výskumníkov. Seminár sa uskutočnil v priestoroch PROMATECH a zhromaždil takmer 30 účastníčok a účastníkov z rôznych vedeckých odborov a ústavov SAV. Cieľom podujatia bolo podporiť sieťovanie, medziodborovú spoluprácu a vzájomné učenie sa medzi začínajúcimi vedkyňami a vedcami pôsobiacimi v regióne, a zároveň vytvoriť podpornú a priateľskú atmosféru.
Účastníčky a účastníci zastupovali rôzne ústavy, vrátane Parazitologického ústavu, Ústavu experimentálnej fyziky, Ústavu fyziológie hospodárskych zvierat, Ústavu materiálového výskumu, Spoločenskovedného ústavu CSPV, Astronomického ústavu a ďalších. Táto odborová rôznorodosť obohatila skupinové diskusie a interaktívne aktivity počas celého dňa.
Ráno sa začalo kreatívnou zoznamovacou aktivitou, ktorú viedli Jana Papcunová a Denisa Fedáková. Účastníčky a účastníci sa nepredstavovali prostredníctvom tradičných prezentácií, ale v malých skupinách pripravili krátke, nápadité predstavenia formou rozprávania príbehov s využitím kariet DIXIT.
Tri interaktívne prednášky priniesli inšpiratívne pohľady rečníkov a rečníčky, ktorí sa podelili o svoje skúsenosti z akademickej dráhy.
Ivan Shepa z Ústavu materiálvého výskumu SAV, v. v. i., hovoril o výzvach a prínosoch práce v medzinárodných výskumných tímoch
Matúš Adamkovič zo Spoločenskovedného ústavu CSPV SAV, v. v. i., sa podelil o úprimný pohľad na akademický pragmatizmus a cenné lekcie, ktoré si odniesol zo svojej vlastnej dráhy
Jana Papcunová zo Spoločenskovedného ústavu CSPV SAV, v. v. i., sa zamerala na tému duševného zdravia, predstavila opatrenia Plánu rodovej rovnosti 2025 – 2029, úlohu dôverníčok SAV a postupy pri riešení sexuálneho obťažovania.
Po spoločnom obede sa účastníčky a účastníci rozdelili do pracovných skupín, ktoré mali za úlohu vytvoriť interdisciplinárny návrh projektu so zohľadnením dopadu, realizovateľnosti a udržateľnosti. Popoludnie začalo úvodom Martina Venharta, novozvoleného predsedu Slovenskej akadémie vied, ktorý sa krátko predstavil, predstavil svoju víziu a priority. Následne nasledovali prezentácie projektových návrhov a odborné pripomienky od Tomáša Hromádku, Ľubice Lacinovej, Denisy Fedákovej a Alexandry Kovalčíkovej, ktorí a ktoré vyzdvihli originalitu a interdisciplinárny charakter predstavených myšlienok. Návrhy ukázali nielen vedecké ambície, ale aj pozoruhodný zmysel pre humor a kreativitu – čo potvrdzuje silný potenciál spolupráce medzi začínajúcimi vedkyňami a vedcami.
Skúsenosti a postrehy účastníčok a účastníkov
Sabina, doktorandka, Spoločenskovedný ústav CSPV SAV, v.v.i
„Seminár bol hodnotnou a príjemnou skúsenosťou. Bolo skvelé stretnúť kolegov z rôznych disciplín a dozvedieť sa viac o ich práci. Ranné prednášky boli inšpiratívne aj poučné, najmä časť o Erasme a medzinárodnej mobilite. Obzvlášť som si užila prácu v skupine na návrhu výskumného projektu s ľuďmi z úplne odlišných odborov – pomohlo mi to vidieť veci z úplne iného uhla. Určite by som privítala podobné podujatia častejšie, aby sme posilnili komunitu mladých vedkýň a vedcov.“
Ravneet, doktorandka, Oddelenie materiálovej fyziky, Ústav experimentálnej fyziky SAV, v.v.i
„Prišla som s očakávaním typického akademického seminára, no ukázal sa byť oveľa viac energizujúcim a obohacujúcim zážitkom. Icebreaker s kartami DIXIT okamžite vyvolal spojenie a kreativitu. Práca v skupine na projekte – s fiktívnym rozpočtom a desaťminútovou prezentáciou – bola intenzívnou, no zábavnou výzvou v spolupráci a komunikácii. Rozšírila mi obzory o synergiách medzi odbormi, dokonca medzi fyzikou a psychológiou či parazitológiou. Každá časť dňa bola premyslene zorganizovaná – od inšpiratívnych prednášok a hladkého priebehu programu až po výborné koláče počas prestávok na kávu. Tento seminár nebol len zoznamovacím stretnutím, ale aj silným impulzom pre moju ďalšiu prácu.“
Verônica, štipendistka SAIA, Spoločenskovedný ústav CSPV SAV, v.v.i
„Ako zahraničná študentka som v tomto seminári videla cennú príležitosť nadviazať kontakt s vedkyňami a vedcami z iných odborov a lepšie porozumieť širšiemu kontextu Slovenskej akadémie vied. Obzvlášť som ocenila dôraz na decentralizáciu takýchto podujatí, ktoré tak môžu byť dostupné aj pre ľudí mimo Bratislavy. Diskusie podnietili zamyslenie sa nad témami medzinárodnej spolupráce, duševného zdravia a rodovej rovnosti – dôležitými oblasťami pre každého, kto dnes pôsobí v akademickom prostredí.“
Branislav, vedecký pracovník, Ústav experimentálnej fyziky SAV, v.v.i
„Bolo to zaujímavé a podnetné stretnutie, aj v prípade prednášok, aj následnej spoločnej aktivity. Spoločný brainstorming nad virtuálnym projektom prinútil človeka adaptovať sa na názory druhých, premýšľať nad oblasťami mimo jeho expertízu, a v konečnom dôsledku prijať konštruktívnu kritiku.”
Tento seminár ukázal význam inkluzívnych a interdisciplinárnych formátov pri podpore novej generácie výskumníčok a výskumníkov. Investovaním do podujatí, ktoré budujú mosty medzi vedeckými odbormi a inštitucionálnymi hranicami, Slovenská akadémia vied naďalej podporuje živú a spolupracujúcu výskumnú kultúru. Na záver by sme radi srdečne poďakovali všetkým organizátorom a organizátorkám, ktorých úsilie umožnilo uskutočnenie tohto podujatia.
Spracovala: Jana Papcunová
Foto: Martin Ferenc