Najväčšiu dôveru majú vedecká obec a univerzity, politické strany aj vláda sú na konci rebríčka
Merania dlhodobo ukazujú, že na Slovensku má politika toxický vplyv na dôveru. Politizácia akejkoľvek inštitúcie automaticky znižuje jej dôveryhodnosť. Spomedzi inštitúcií ľudia na Slovensku najviac dôverujú vedcom a vedeckým inštitúciám. Vyplýva to z prieskumu uskutočneného DEKK inštitútom, podľa ktorého dôveruje vedcom 72 percent opýtaných. Výsledky zverejnil portál Webnoviny agentúry SITA. Tento prieskum potvrdil výsledky pravidelného merania dôveryhodnosti inštitúcií v roku 2025 agentúrou FOCUS, podľa ktorého je SAV jedna z najdôveryhodnejších spomedzi štrnástich porovnávaných inštitúcií na Slovensku.
Na druhom mieste v dôvere sa podľa prieskumu DEKK inštitútu umiestnili univerzity a vysoké školy s dôverou 70,1 percenta a tretie sú ozbrojené sily, ktorým dôveruje 63,3 percenta opýtaných.
Dôveru v miestnu samosprávu deklarovalo podľa prieskumu 61,5 percenta respondentov a v slovenské firmy a podniky 59,4 percenta. V prípade vlády sa dôvera pohybuje na úrovni 30 percent respondentov, za ňou sú sociálne siete (26 percent), Národná rada SR (25,8 percenta) a alternatívne médiá (24,9 percenta). Na chvoste dôveryhodnosti sa podľa prieskumu umiestnili politické strany, ktorým dôveruje 21,7 percenta respondentov.
„Merania dlhodobo ukazujú, že na Slovensku má politika vyslovene toxický vplyv na dôveru. Politizácia akejkoľvek inštitúcie automaticky znižuje jej dôveryhodnosť,“ skonštatoval riaditeľ DEKK Inštitútu Pavol Kosnáč. Ako ďalej uviedol, miera dôvery je pre inštitúcie kľúčová. „Ak ľudia nedôverujú inštitúcii, je veľmi náročné presadzovať zmeny či nové zákony,“ doplnil.
DEKK Inštitút je výskumný tím zo Slovenska, ktorý zbiera spoločenské dáta s cieľom zvýšenia súdržnosti v spoločnosti.
Spracovala: Andrea Nozdrovická
Zdroj: SITA/Webnoviny
Foto: canva.com