Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Z konferencie

Transfer technológií na SAV: Keď komerčný potenciál nie je zrejmý na prvý pohľad

20. 5. 2025 | videné 304-krát

V priestoroch Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV, v. v. i., v Bratislave sa v stredu 14. mája 2025 konalo odborné podujatie s názvom Transfer technológií na SAV: Keď komerčný potenciál nie je zrejmý na prvý pohľad. Organizátormi boli Kancelária pre transfer technológií Slovenskej akadémie vied v spolupráci s Úradom Slovenskej akadémie vied a Centrom transferu technológií pri CVTI SR.

Podujatie určené vedeckým a výskumným pracovníkom SAV bolo zamerané nielen na teóriu, ale aj na praktické aspekty transferu technológií, ochrany duševného vlastníctva a identifikácie komerčného potenciálu vedeckých výstupov. Cieľom bolo podporiť spoluprácu medzi vedou a praxou formou komercializácie  duševného vlastníctva, ktoré vzniklo na ústavoch SAV, a zvýšiť povedomie o možnostiach aplikovaného výskumu.

Na podujatí sa zúčastnilo 27 účastníkov z rôznych ústavov SAV, čo potvrdzuje nielen záujem, ale i potrebu prinášať vedeckým a výskumným pracovníkom odborné informácie o témach identifikácie výsledkov výskumu, ktoré sú vhodné na prenos do aplikačnej sféry a ich komercializáciu – či už prostredníctvom predaja, licencovania, alebo založenia spin-off spoločnosti.

Po úvodnej registrácii a rannej káve otvoril program Jaroslav Noskovič z CVTI SR všeobecnou prezentáciou o ochrane a komercializácii duševného vlastníctva. Následne Miroslav Kubiš z KTT SAV priblížil proces transferu technológií na pôde SAV.

Zaujímavý pohľad na identifikáciu komerčného potenciálu priemyselného vlastníctva na vybraných ústavoch SAV priniesla spoločná prezentácia Kataríny Račkovej z KTT SAV a Jaroslava Noskoviča, ktorí  okrem metodického rámca odprezentovali aj konkrétne príklady z praxe. Tie ilustrovali, ako možno aj menej očividné výsledky výskumu premeniť na produkty alebo služby s reálnym uplatnením na trhu.

Súčasťou programu bola aj živá diskusia, v ktorej účastníci zdieľali svoje skúsenosti a otázky z praxe.

Záver podujatia patril sekcii DIASPORA – Mosty vedomostí, v rámci ktorej Dr. Martin Krššák z Medizinische Universität Wien predstavil aplikácie vývojových metód magnetickej rezonancie v biomedicínskych kooperáciách a aplikovanom výskume.

Podujatie ukázalo záujem vedeckých a výskumných pracovníkov Slovenskej akadémie vied o tému transferu technológií a potrebu správne identifikovať vedecké objavy, ktorých komerčný potenciál nie je na prvý pohľad zrejmý, aby mohli byť ochránené a následne komercializované.

 

Spracovala: Erika Farenzenová, KTT SAV

Foto: KTT SAV

Súvisiace články