Pozvánka na prezentáciu časopisu World Literature Studies 4/2024
Ústav svetovej literatúry SAV, v. v. i., pozýva na prezentáciu časopisu World Literature Studies 4/2024 Fictional Realities of Eternal Peace/Fikčné reality večného mieru, ktorá sa uskutoční v stredu 30. apríla 2025 o 14.00 hod. vo veľkej zasadačke Ústavu svetovej literatúry SAV, v. v. i., a online. Podujatie bude v anglickom jazyku.
V tomto čísle časopisu medzinárodná skupina vedkýň a vedcov diskutuje o európskych, amerických a čínskych textoch, ktoré predstavujú široké spektrum imaginácií mieru, od naivného nadšenia pre riešenia zhora nadol až po skľúčené elégie nad zánikom občianskych slobôd. Utopická príťažlivosť mieru v politickom aj duchovnom zmysle patrí k mocným hnacím silám ľudskej predstavivosti. Rétoriku mieru je však ťažké oddeliť od vojnovej reality, veď snahy, ktoré údajne slúžia vyššiemu cieľu, často vedú k nespravodlivosti a násiliu.
Problematiku predstavia traja autori štúdií: Kilian Jörg (nezávislý umelec a vedec), Anton Matejička (Fakulta filologických a kultúrnych štúdií, Viedenská univerzita) a Michael Ka-chi Cheuk (Fakulta umení a sociálnych vied, Hong Kong Metropolitan University).
Podujatie bude moderovať editor čísla Johannes D. Kaminski (Ústav svetovej literatúry SAV, v. v. i.). Záujemcovia a záujemkyne môžu prezentáciu sledovať aj online:
Zoom Meeting:
https://us06web.zoom.us/j/84450486196?pwd=AfmjSqmWOz9NjQhhi2hNbd28HWcbX3.1
Meeting ID: 844 5048 6196
Passcode: 061687
Spracoval: Peter Zlatoš, Ústav svetovej literatúry SAV, v. v. i.
FOTO: ÚSvlit SAV, v. v. i.